Renta wypadkowa - komu przysługuje i jak się o nią starać?
Renta wypadkowa jest to świadczenie przyznawane i wypłacane w związku z wypadkiem przy pracy. Dotyczy to zarówno osoby zatrudnionej jak i osoby prowadzącej własną działalność gospodarczą - wyjaśnia Wiesława Lempska z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w Centrali ZUS.
2018-02-28, 13:05
Posłuchaj
- Za wypadek przy pracy uznaje się zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, takie, które powoduje uraz czy wręcz śmierć i które wystąpiło w związku z pracą. Jeżeli danemu wypadkowi ulegniemy w innych okolicznościach, wówczas nie możemy liczyć na to, że taką rentę otrzymamy - tłumaczy.
W przypadku, gdy w pracy doszło do nieszczęśliwego zdarzenia, chcąc ubiegać się o należne mam świadczenia niezbędne jest dopilnowanie odpowiedniej dokumentacji. Wiesława Lempska mówi, że podstawowym dokumentem jest protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, sporządzany przez pracodawcę. Jeżeli natomiast dana osoba ubiega się o rentę z tytułu choroby zawodowej, to potrzebny jest dokument o stwierdzeniu tej choroby, wystawiony przez inspektora sanitarnego.
Renta tylko za wypadek w pracy?
Jeżeli wypadek zdarzył się przy wykonywaniu zadań pracowniczych w godzinach naszej pracy oraz na terenie firmy która nas zatrudnia przepisy zdają się być bardzo przejrzyste i nie powinniśmy mieć żadnych problemów z ubieganiem się o świadczenia. Do nieszczęśliwych wypadków może jednak dojść także w innych okolicznościach, na przykład w drodze do pracy? Wiesława Lempska wyjaśnia, że z tego tytułu również może być również przyznana renta, tylko na podstawie o emeryturach i rentach z FUS.
- Badamy również w takim przypadku, czy dane zdarzenie spełnia kryteria wypadku przy pracy. Jeżeli tak, i jeżeli lekarz orzecznik, że ta niezdolność (do pracy) wystąpiła z powodu wypadku w drodze, to możemy przyznać takie świadczenie - dodaje.
REKLAMA
W przypadku wypadku przy pracy świadczenia jakie można uzyskać renta wypadkowa ale także między innymi 100-u procentowy zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne czy jednorazowe odszkodowanie.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Justyna Golonko, md
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Justyna Golonko, md
REKLAMA