Twórcy innowacyjnych produktów wyróżnieni. Znamy Polskie Produkty Przyszłości

2018-03-02, 07:39

Twórcy innowacyjnych produktów wyróżnieni. Znamy Polskie Produkty Przyszłości
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniły zwycięzców w dwudziestej, jubileuszowej edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości. Uhonorowano innowacyjne rozwiązanie leczenia nowotworów IntraLine, miejski pojazd elektryczny Triggo oraz technologię zagospodarowania popiołów lotnych.

Posłuchaj

Twórcy innowacyjnych produktów wyróżnieni (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Prezes PARP Patrycja Klarecka mówi, że do konkursu zgłoszono 111 prac, co jest rekordowym wynikiem.

- To pokazuje, że rzeczywiście ta działalność innowacyjna w Polsce zaczyna się rozwijać, że przedsiębiorcy i jednostki naukowo-badawcze zaczynają ze sobą współpracować dla dobra polskiej gospodarki. Poziom prac był bardzo wysoki. W tym konkursie stawiamy na jakość. Wszyscy laureaci mogą się ubiegać o grant w wysokości 100 tysięcy złotych na promocję swojego innowacyjnego rozwiązania - dodaje.

Eko-kruszywo rodem z Polski

Zespół Instytutu Mechanizacji, Budownictwa i Górnictwa Skalnego otrzymał otrzymał dwie nagrody: główną w kategorii jednostki naukowej i przedsiębiorcy oraz specjalną za ekoprodukt. Danuta Kukielska z Instytutu mówi, że doceniona została innowacyjna metoda pozyskiwania kruszywa tylko i wyłącznie z odpadów, pochodzących m.in. ze ścieków czy górnictwa. Takie kruszywo może zostać wykorzystane na przykład przy budowie dróg.

Pomoc dla chirurgów

Produktem przyszłości jednostki naukowej został akcelerator śródoperacyjny IntraLine, zbudowany w Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Agnieszka Syntfeld-Każuch z NCBJ wyjaśnia, że w czasie operacji ułatwia on chirurgom naświetlanie tkanek nowotworowych po wycięciu guza piersi u kobiet. Co ważne, urządzenie jest mobilne i poręczne dla chirurga, który może precyzyjnie kierować promieniowanie w konkretne miejsce. Wkrótce ma ono trafić do Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Lekki i wygodny pojazd

Również innowacyjnym produktem w skali światowej jest zwycięzca w kategorii produkt przyszłości przedsiębiorcy, pojazd Triggo. Jego twórca Rafał Budweil mówi, że Triggo łączy zalety skutera miejskiego, między innymi łatwość w parkowaniu, z bezpieczeństwem i komfortem małego, miejskiego samochodu. Pojazdu nie będzie można kupić, ale będzie on dostępny w sieciach carsharingu. Pierwszy Triggo ma wyjechać na ulice Warszawy w czerwcu.

W dwudziestoletniej historii konkursu zgłoszono ponad 900 innowacyjnych projektów. Wiele z nich odnosi sukcesy także międzynarodowe.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Polecane

Wróć do strony głównej