Dzierżawa coraz popularniejsza wśród rolników

Zgodnie z ustawą obowiązującą od 30 kwietnia 2016 ziemia pozostającą w zasobach nieruchomości rolnych Skarbu Państwa jest przede wszystkim dzierżawiona. Jak wyglądała dzierżawa tej ziemi w 2017 roku - wyjaśniał dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Witold Strobel.

2018-03-20, 08:42

Dzierżawa coraz popularniejsza wśród rolników
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Z Witoldem Stroblem rozmawia Elżbieta Mamos
+
Dodaj do playlisty

Rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej powiedział, że obecnie KOWR gospodaruje na ziemi o powierzchni 1,4 miliona hektarów. W 2017 roku wydzierżawione zostało 53 tysiące hektarów gruntów na podstawie 5,8 tysiąca umów.

- Ta forma jest w tej chwili powszechna i ceniona przez rolników, bo pamiętamy - kilka lat wstecz ceny ziemi rolnej rosły i rolnicy musieli się zadłużać, by powiększać swoje gospodarstwa. Tymczasem dzierżawa, zwłaszcza długoletnia, pozwala na planowanie produkcji rolnej i zaoszczędzenie pieniędzy, za które można potem modernizować gospodatstwa - dodaje Witold Strobel.

Dzierżawa popularna na zachodzie

Najwięcej, bo 208,5 tysiąca hektarów ziemi jest wydzierżawione w województwie zachodniopomorskim. Dalej są województwo wielkopolskie (160,9 tys. ha), dolnośląskie (146,5) i warmińsko-mazurskim (121,6 tys. ha). Jak wyjaśnia Witold Strobel, najmniej dżierżaw jest w regionach, gdzie działki są bardzo rozdrobione - m.in. w województwie świętokrzyskim i małopolskim.

W 2017 roku z zasobów własności rolnej Skarbu Państwa sprzedano 4 tysiące hektarów, w tym 600 hektarów przeznaczonych na cele inwestycyjne.

REKLAMA

Audycja powstała we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Elżbieta Mamos, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej