Cudzoziemcy będą mieli łatwiej na polskim rynku pracy? Rząd planuje zmiany

Rząd szykuje ułatwienia w zatrudnianiu pracowników spoza Unii Europejskiej. Część z nich ma wejść w życie już w drugiej połowie roku - zapowiedzieli przedstawiciele rządu w czasie debaty zorganizowanej w Warszawie przez Business Center Club. Z ankiety BCC wynika, że ponad 2/3 przedsiębiorców skarży się na skomplikowane procedury, a 40 procent - na zbyt długi czas oczekiwania na dokumenty, umożliwiające zatrudnienie cudzoziemców.

2018-03-23, 09:18

Cudzoziemcy będą mieli łatwiej na polskim rynku pracy? Rząd planuje zmiany
zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay/rawpixels

Posłuchaj

Cudzoziemcy będą mieli łatwiej na polskim rynku pracy? (Piotr Wardziak/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Ekspert BCC Michał Wysłocki mówi, że prawie wszyscy pracodawcy narzekają na przewlekłość postępowań - składają wnioski, czekają czasem trzy miesiące, czy w niektórych województwach nawet półtora roku, by móc zatrudnić cudzoziemca.

- Dawanie pracy cudziemcom to nie jest już sposób na optymalizację kosztów. To jest aktualnie konieczność, związana z niedoborem pracowników - dodaje.

Cudzoziemcy będą mieli łatwiej

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zapewnia, że rząd rozwiąże problemy migrantów i przedsiębiorców, którzy chcą ich zatrudniać. Wskazuje, że rozpoczną się prace m.in. nad wydłużeniem maksymalnego czasu pracy dla takich osób, w obecnych warunkach wynoszącego pół roku.

Także wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed deklaruje, że procedury będą skrócone. Już teraz do urzędów wojewódzkich trafiły dodatkowe pieniądze na wzmocnienie kadrowe wydziałów, które rozpatrują wnioski cudzoziemców. Do tego dochodzi rozwijanie systemów informatycznych.

REKLAMA

Nie mamy wyjścia

Dyrektor polskiego biura Międzynarodowej Organizacj ds. Migracji Anna Rostocka uważa, że ułatwianie cudzoziemcom osiedlania się u nas i zdobywania pracy jest koniecznością.

- Polska jak i wiele innych krajów rozwiniętych potrzebuje migrantów, by podtrzymać swój rozwój społeczno-gospodarczy. Demografia jest tutaj nieubłagana. Stajemy też przed dylematem, w jaki sposób ułatwiać tę uporządkowaną, uregulowaną migrację, aby przynosiła ona jak największe korzyści - podkreśla.

Według ministra Jerzego Kwiecińskiego w 2030 roku na polskim rynku pracy będzie brakować 1,5 miliona osób, więc imigracja musi rosnąć. Podobnie uważają przedsiębiorcy - 2/3 z nich jest zainteresowanych zatrudnianiem cudzoziemców na dłuższy czas, powyżej 9 miesięcy.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Piotr Wardziak, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej