Kryptowaluty - czy inwestowanie w nie jest bezpieczne?
Według najnowszego rankingu Morgan Stanley kryptowalutami handluje się na Malcie. Polska w rankingu zajmuje daleką pozycję. W dodatku, w ostatnim czasie Komisja Nadzoru Finansowego dodała na swoją czarną listę dwie polskie giełdy, handlującymi wirtualnymi walutami. Trzeba sobie zadać pytanie - czy inwestowanie w nie jest bezpieczne i czy ten rynek wymaga regulacji? Odpowiedzi szukał Marcin Jagiełowicz.
2018-04-30, 18:10
Posłuchaj
Na liście państw, przez które przechodzą największe kryptowalutowe transakcje, Polska zajęła 24 miejsce. Na innej, czarnej dla odmiany liście KNF znalazły się dwie polskie giełdy kroptowalutowe - Bitbay i Abucoins. Komisja zgłosiła sprawę do prokuratury za brak odpowiednich licencji. Dr Krzysztof Piech z Uniwesytetu Łazarskiego uważa, że jest to dyksryminacja młodego rynku, bo podobne obiekcje moglibyśmy mieć 20 lat temu wobec internetu, który wówczas przecież także nie wpisywał się w obowiązujące ramy prawne.
- A tymczasem jakoś żyjemy z internetem, a w przyszłości będziemy musieli żyć z kryptowalutami, bo one nie znikną - dodaje.
KNF w trosce o konsumentów
Zniknąć mogą natomiast z dnia na dzień zyski. Jacek Barszczewski z KNF wyjaśnia, że pierwszym krokiem była ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Jego zdaniem jednak wciąż brakuje mechanizmów chroniących przez nieuczciwymi sprzedawcami kryptowalut.
- To rynek nieuregulowany, więc nie ma narzędzi, by konsumentów chronić. W momencie, gdy taki podmiot zakończyłby działalność z dnia na dzień, to instytucje nie są w stanie pomóc klientom odzyskać ich środków - wskazuje.
REKLAMA
Blockchain przyszłością?
W grudniowym szczycie bitcoin kosztował blisko 20 tysięcy dolarów, dziś trzeba za niego zapłacić około 9 tysięcy dolarów. Dr Krzysztof Piech przyznaje, że do tego, by zainwestować w kryptowaluty, potrzebna jest wiedza techniczna. Wielką szansę dla Polski widzi w technologii blockchain, na której bazują kryptowaluty, zwłaszcza, że jest dość łatwy dostęp do finansowania projektów z nią związanych. Ta szansa w jego ocenie coraz bardziej się jednak oddala, ze względu na "niesprzyjający klimat regulacyjno- podatkowy" w naszym kraju.
Technologia a kryptowaluty
Wyraźnego rozdzielenia tematu kryptowalut i nowych technologii finansowych chce KNF.
- Jesteśmy pozytywnie nastawieni do nowych technologii na rynku finansowych. Jeśli chodzi o technologię blockchain, to ją popieramy i widzimy w niej szansę dla rozwoju, więc to nie jest tak, że kryptowaluty i blockchain musimy wrzucać do jednego worka - podkreśla.
Według Morgan Stanley, najwięcej zarejestrowanych giełd kryptowalutowych jest w Wielkiej Brytanii.
REKLAMA
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Marcin Jagiełowicz, md
REKLAMA