Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach: wyzwania polskiej gospodarki
Dylematy i wyzwania energetyki w Europie, przyszłość wolnego handlu w Europie i na świecie, znaczenie rewolucji technologicznej w rozwoju gospodarczym, to jedne z ważniejszych tematów poruszanych podczas pierwszego dnia jubileuszowego X Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
2018-05-14, 21:49
Najważniejszy dylemat europejskiej energetyki to pytanie, czy koncerny energetyczne mają koncentrować się na zysku, na bezpieczeństwie dostaw, czy też na ochronie zdrowia i środowiska – wskazywali uczestnicy poniedziałkowej dyskusji podczas Kongresu.
Dylemat energetyki europejskiej: zyski koncernów czy bezpieczeństwo
Problem zarysował minister energii Krzysztof Tchórzewski, przypominając, że wiele europejskich firm energetycznych należy częściowo do państw i stoją przed dylematem: czy mają działać na rzecz zysku akcjonariuszy, czy na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii, co coraz częściej nie idzie w parze z maksymalizacją zysku.
Przed energetyką coraz większe wyzwania ekologiczne
− Dodatkowo mamy wyzwania ekologiczne, odchodzenie od emisji – wskazał. Minister zauważył, że metodą na to są OZE, które jednak są kosztowne.
Tchórzewski przyrównał wydatki na źródła odnawialne do wydatków na ochronę zdrowia, które obywatele ponoszą w swoich podatkach. Wskazał jednak, że źródła konwencjonalne muszą pracować wtedy, gdy OZE nie działają. To jednak oznacza, że nie pracując cały czas, nie są w stanie zarobić na siebie i taką różnicę trzeba jakoś wyrównać.
Dodał, że dla nas sposobem na to wyrównanie jest rynek mocy, rozwiązuje on problem rezerwy dla OZE i umożliwia szersze ich rozpowszechnienie. „To nieprawda, że niechętnie podchodzimy do OZE. Jesteśmy po prostu dużo biedniejsi od innych państw Unii” - mówił Tchórzewski, dodając, że Polska chce z tych źródeł korzystać.
REKLAMA
Polsce zależy, by przyciągać inwestycje związane z kreacją miejsc pracy
Zależy nam na tym, aby przyciągać te inwestycje, które są przede wszystkim związane z kreacją miejsc pracy w nowoczesnych, atrakcyjnych, rozwojowych sektorach gospodarki - mówiła minister finansów Teresa Czerwińska.
Czerwińska brała udział w panelu poświęconym inwestycjom. Podczas swojego wystąpienia zwróciła uwagę, że w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej Polska zajmu 39. pozycję na 137 krajów. Wskazała, że wyżej są np. Czechy. "Nasze aspiracje są znacznie większe niż 39. miejsce" - zapewniła szefowa resortu finansów.
Cenny inwestor przynosi nie tylko pieniądze
Jej zdaniem atrakcyjny inwestor to taki, który jest rozpatrywany nie tylko z punktu widzenia fiskalnego, ale z punktu widzenia rozwoju gospodarczego, tworzenia miejsc pracy. "To taki inwestor, który inwestując kapitał na terenie RP będzie postrzegał to miejsce jako miejsce długoterminowego związania kapitału" - mówiła minister.
"Zależy nam na tym, aby przyciągać te inwestycje, które są przede wszystkim związane z kreacją miejsc pracy w nowoczesnych, atrakcyjnych, rozwojowych sektorach gospodarki" - podkreśliła Czerwińska. Dodała, że chcielibyśmy, aby nie tylko PKB był w szerszym stopniu kreowany przez inwestycje, ale także, aby struktura tych inwestycji świadczyła o postępie technologicznym gospodarki.
Ważny klimat inwestycyjny w Polsce
Zdaniem minister Czerwińskiej inwestorzy zwracają przede wszystkim uwagę na to, jak stabilny jest kraj, jego sektor finansów publicznych, prawo, czy administracja jest przyjazna biznesowi. „W tym zakresie resort finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przywiązują ogromną uwagę, żeby taki klimat inwestycyjny w Polsce tworzyć” – zapewniła szefowa MF.
Według niej ministerstwo z jednej strony chce przyciągać inwestycje, a z drugiej wie, że dla inwestora, który rozważa wejście kapitałowe do Polski niezwykle ważne są warunki, „mikroklimat”, stwarzany przez administrację.
„Atrakcyjność inwestycyjna jest budowana w dużo większym stopniu poprzez warunki prawno-legislacyjne i administracyjne, niż poprzez wysokość stóp opodatkowania” – podkreśliła. Dodała, że jeżeli chodzi o stawki podatkowe to Polska jest w średniej europejskiej.
„Dbamy o atrakcyjność inwestycyjną poprzez przyjazność, prostotę systemu podatkowego, poprzez zmiany wprowadzane w systemie podatkowym” – mówiła.
Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, pytany o największe wyzwanie związane materią inwestycyjną, akcentował m.in., że polska gospodarka rośnie bardzo dobrze, przy silnych eksporcie i konsumpcji. Potrzebuje natomiast, aby utrzymywać wzrost, inwestycji wysokiej jakości, które udaje się obecnie przyciągać.
REKLAMA
Zmiana przepisów o SSE może wyzwolić inwestycje za kilka miliardów zł rocznie
Zmiana przepisów, rozszerzająca na obszar całej Polski preferencje i zachęty dla inwestorów dostępne dotąd jedynie w specjalnych strefach ekonomicznych, może wyzwolić dodatkowe inwestycje o wartości kilku miliardów złotych rocznie – ocenia prezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) Marcin Chludziński.
Nowe zasady wspierania inwestycji były w poniedziałek tematem jednej z sesji rozpoczętego w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Prezes ARP – Agencji zarządzającej dwiema z 14 polskich stref – ocenił, że zmiana przepisów w tym zakresie ma charakter – jak mówił – „fundamentalny i fenomenalny”.
„To zmiana absolutnie przełomowa. Można szacować, że w zależności od sytuacji, bo pierwszy rok może być trochę trudniejszy, to może wyzwolić kilka miliardów inwestycji kapitałowych dodatkowo rocznie w związku z tym, że mamy to narzędzie już nie tylko na terenie limitowanym, ale na terenie całego kraju” – powiedział prezes Chludziński.
Mikołaj Wild: decyzja ws. likwidacji lotniska Chopina zapadła już w 2010 r.
− Decyzja o zamknięciu lotniska Chopina na Okęciu w Warszawie zapadła nie teraz, czy rok wcześniej, ale w 2010 r., powiedział Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia w Katowicach, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Mikołaj Wild, wiceminister infrastruktury, Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Powiązany Artykuł
EKG w Katowicach: decyzja ws. likwidacji lotniska Chopina zapadła już w 2010 r.
Jak wyjaśnia, stało się tak po odbiorze studium wykonalności Centralnego Portu Lotniczego, w którym obudowano port Chopina, zmieniając go w węzeł drogowy. I nie ma możliwości jego dalszej rozbudowy.
− Decyzja zapadła i to co spadło na nas, to jej realizacja, jeśli nie chcemy zadowolić się pozostaniem lotniczym skansenem, mówi wiceminister.
REKLAMA
Trwają analizy dotyczące środowiska i aspektów ekonomicznych budowy CPK w określonych lokalizacjach
Pytany o Centralny Port Komunikacyjny podkreśla, że to olbrzymie przedsięwzięcie, które wymaga synchronizacji wielu działań.
Tchórzewski: Tauron i KGHM nie będą uczestniczyć w projekcie jądrowym; ME chce, by pozostała w nim PGE
Tauron i KGHM nie będą uczestniczyć w projekcie jądrowym, a Ministerstwo Energii chce, by PGE w nim pozostało. Nie ma decyzji, by PGE miało wycofać się z roli lidera w projekcie - poinformował PAP Biznes minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Minister, pytany o planowane konsorcjum firm, które miałoby realizować projekt jądrowy, przypominał, że właścicielem spółki, która ma za zadanie zbudować elektrownię jądrową są spółki energetyczne i KGHM.
„Z punktu widzenia możliwości finansowych muszę z tego projektu wycofać Tauron i KGHM. Ich deklaracja na poziomie udziału po 10 proc. spowodowałaby zobowiązania na poziomie 800-850 mln zł. KGHM ma kłopoty z aktywami zagranicznymi, a Tauron realizuje dużą inwestycję w Jaworznie. Już tylko z tej przyczyny muszę znaleźć kogoś innego” – powiedział PAP Biznes Tchórzewski.
„Jeśli chodzi o Eneę, to spółka zaangażowała się w budowę bloku w Ostrołęce, chce też realizować projekt zgazowania węgla przy Bogdance i też by się chciała wycofać z tego projektu” – dodał.
„PGE realizuje z kolei inwestycje w Opolu, Turowie, planuje budowę bloków w Dolnej Odrze” – mówił.
Pytany, czy PGE miałoby być w projekcie jądrowym, powiedział: „Chciałbym, żeby pozostała.
Czerwińska: Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego w październiku, listopadzie
Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego będzie gotowa w październiku, listopadzie tego roku - mówiła minister finansów Teresa Czerwińska w poniedziałek podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
REKLAMA
„Zakładamy, że Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego będzie gotowa w październiku, listopadzie tego roku, ale jeśli uda nam się wcześniej, to będzie wcześniej” – powiedziała Czerwińska PAP podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
W trakcie poniedziałkowego panelu poświęconego rynkowi finansowemu w Polsce szefowa resortu finansów powiedziała, że resort finansów jest w trakcie konsultacji SRRK. Rozważane są zachęty podatkowe po stronie emitenta, jak i inwestora.
Za dwa tygodnie poprawiony projekt o PPK
Minister zapowiedziała też, że za około dwa tygodnie zostanie przedstawiony poprawiony projekt ustawy o PPK.
Wyjaśniła, że projekt jest próbą stworzenia instrumentu, który będzie całkowicie prywatną, dobrowolną alternatywą do oszczędzania, „do tego, żeby budować pewien bufor oszczędności emerytalnych na lata poza swoją aktywnością zawodową”.
„Projekt przygotowaliśmy, po procesie konsultacji uzyskaliśmy sporo uwag (…). Tam wszędzie, gdzie te uwagi były typowo merytoryczne – czyli tam, gdzie można było dyskutować co do zakresu uwag, co do zakresu polityki inwestycyjnej, co do tego, jakie podmioty mają uczestniczyć w procesie alokacji, w procesie dystrybucji, jak długi ma być horyzont czasowy wypłat etc. – tam wszędzie przeprowadziliśmy konsultacje, dyskusje i uwzględniliśmy te uwagi” – poinformowała Czerwińska.
„Jesteśmy zdeterminowani do tego, żeby dać taki instrument oszczędzania długoterminowego, żeby taką kulturę oszczędzania długoterminowego promować" – tłumaczyła. Jej zdaniem ustawa o PPK da takie narzędzie.
We wtorek gościł będzie w Katowicach premier Mateusz Morawiecki, i otwarcie European Start-up Days.
NRG, IAR, PAP, jk
REKLAMA
REKLAMA