Warszawska Fabryka Platerów HEFRA: 190 lat tradycji i nadal podbija serca Polaków
W cyklu 100 lat przemian przedstawiamy najważniejsze wydarzenia, instytucje, projekty infrastrukturalne i przedsięwzięcia ważne dla naszej gospodarki. Dziś zapraszamy do Warszawskiej Fabryki Platerów HEFRA. Jej początki sięgają roku 1824, kiedy dwaj bracia, Francuzi, Alfons i Józef Fragetowie otworzyli przy Jasnej mały zakład "wyrobów z miedzi i srebrem platerowanych".
2018-05-26, 12:46
Posłuchaj
Warszawska Fabryka Platerów „HEFRA” w 2014 roku obchodziła jubileusz 190-lecia powstania. Historia i tradycja firmy została zawarta w jej nazwie: HEnneberg + FRAget = HEFRA.
- Fabryka Braci Hennenberg została założona kilkadziesiąt lat później - mówi w radiowej Jedynce Ewa Bałdyga, prezes HEFRA w rozmowie z Aleksandrą Tycner.
- Już po wojnie nastąpiło połączenie fabryki Frageta z drugą braci Hennenberg w jedną firmę HEFRA, która przez kilkadziesiąt lat produkuje i sprzedaje produkty ręcznie wykonywane - dodaje Ewa Bałdyga.
Wyjątkowość sztućców polega na jakości wykonania, ale i na materiale, z którego są robione. - Są to kolekcje limitowane, przekazywane z pokolenia na pokolenie są sztućce wykonywane ze srebra o próbie 925. To właśnie te sztućce, które fabryka produkowała już na początku swojej działalności. bardzo trwałe i przepięknie zaprojektowane. Z biegiem czasu w fabryce zaczęto produkować sztućce platerowane srebrem - dodaje.
Modeli sztućców jest dwanaście
Połowa kolekcji jest konserwatywna a polowa nowoczesna. - Sztućce były projektowane ponad 100 lat temu i te wzory sprzedają się bardzo dobrze. Nawet młodzi Polacy bardzo chętnie kupują sztućce ze wzorami. Fabryka kontynuuje też produkcję pięknej galanterii stołowej - mówi Ewa Bałdyga.
- Sztućce ze srebra i posrebrzane mają szczególne właściwości - dodaje Ewa Bałdyga.
REKLAMA
Dziś HEFRA z powodzeniem sprzedaje swe wyroby także zagranicę - do Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec czy Czech. W Polsce jest jedynym takim producentem i jednym z nielicznych już w Europie.
Z historii firmy HEFRA
Na początku XIX wieku Warszawa jest dużym ośrodkiem produkcyjnym w Królestwie Polskim. Z inicjatywy księcia Ksawerego Druckiego – Lubeckiego, który pełnił funkcję ministra przychodów i skarbu wprowadzono zmiany w zakresie wielorakich przywilejów i ulg dla obcokrajowców, w celu dalszego ożywienia gospodarczego. Powstaje Bank Polski, którego zadaniem jest wspieranie rozwoju i kredytowanie inwestycji i handlu w Królestwie Polskim.
W latach 20 XIX stulecia do Królestwa Polskiego przybywają przedstawiciele branży złotniczej i brązowniczej
Jest wśród nich dwóch braci, Francuzów – Alfons i Józef Fraget. W 1824 roku otwierają w Warszawie przy ulicy Jasnej mały zakład. Już dwa lata później przenoszą produkcję na ulicę Królewską, do oficyny pałacu Łubieńskich. Prezentują „wyroby z miedzi i srebrem platerowane” na wystawach publicznych, za które w 1830 roku otrzymują srebrny medal za” przedmioty celujące dobrym gustem i wykończeniem”.
W 1848 roku firmę przejmuje Józef Fraget, który kupuje posesję przy ulicy Elektoralnej 753 gdzie stawia nowe zabudowania fabryki i unowocześnia produkcję. Rok później przy ulicy Krakowskie Przedmieście 473 otwiera drugi salon z wyrobami a w 1852 roku przy ulicy Miodowej 491 otwiera skład komisowy.
REKLAMA
Od 192 lat sztućce HEFRA, produkowane z użyciem tej samej technologii
Zdobią stoły koneserów. Ręcznie polerowane wyroby są ozdobą eleganckiego stołu i doskonałym prezentem dla najbliższych osób, które cenią wyszukany styl. Dbałość o najmniejsze detale trafia w gusta nawet najbardziej wymagających miłośników galanterii stołowej.
Produkty J. Frageta i braci Henneberg od początku wprowadzenia ich na rynek, budowały swoją wysoką jakość i wyjątkową pozycję artystyczną. Już w 1838 roku wyroby J. Frageta zdobywają medal złoty na wstędze św. Stanisława a w 1842 roku medal złoty na wstędze św. Anny. Uznanie miały także wyroby braci Henneberg, które na wystawie w Petersburgu w 1870 roku zdobyły medal brązowy i dyplom „za piękność rysunku i staranność wykończenia”.
Na przestrzeni dziesięcioleci firmy otrzymywały liczne nagrody i wyróżnienia: medal zloty na wstędze św. Włodzimierza(1857), ST.-Petersburg – medal srebrny wielki (1861), Moskwa – medal zloty mały (1865), St. – Petersburg – medal srebrny (1870), Paryż – medal złoty (1889).
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Aleksandra Tycner, kw
REKLAMA
REKLAMA