Mennica Polska. Tradycja połączona z nowoczesnością

2018-06-02, 12:17

Mennica Polska. Tradycja połączona z nowoczesnością
Zdjecie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

To jedna z najstarszych polskich firm - Mennica Polska. Stosowana tu technologia to światowa czołówka. Akurat trafiliśmy na produkcję grosików- wyjedzie ich stąd dzisiaj ok. 6-ciu milionów. Po zapakowaniu w saszetki, worki i skrzynie trafiają do skarbca. Ale, jak mówi mówi Siemowit Kalukiewicz, dyrektor produkcyjno-operacyjny w Mennicy, polska waluta to nie jedyna specjalność zakładu.

Posłuchaj

Mennica Polska. Tradycja połączona z nowoczesnością (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Mennica Polska dotychczas produkowała monety do takich krajów jak Boliwia, Paragwaj, Tajlandia czy Dominikana.

Oczkiem w głowie Mennicy są też monety okazjonalne. Ich produkcja to często prawdziwe dzieło sztuki. Siemowit Kalukiewicz wyjaśnia, że przygotowanie i produkcja zaawansowanej technologicznie monety zajmuje zazwyczaj od 8 do 12 miesięcy. Połowę tego czasu zajmują prace koncepcyjne i tworzenie projektu. Sama produkcja jest już szybsza.

Nie tylko monety

Dziś poza monetami - w mennicy powstają medale, łańcuchy sędziowskie czy pieczęcie urzędowe. Piotr Kosanowski, główny specjalista ds. numizmatyki przypomina, że początki zakładu to czasy Stanisława Augusta Poniatowskiego - okres świetności polskich monet.

- Celem króla było nie tylko wprowadzenie nowej waluty do obiegu, ale też stworzenie monet, które będą małymi dziełami sztuki. Stanisław August Poniatowski, znany mecenas sztuki, jako cel postawił sobie produkowanie monet, które będą najpiękniejsze w Europie. I takie były - dodaje Piotr Kosanowski.

Wyzwania współczesności

Początki mennicy to ul. Bielańska w Warszawie. Dziś monety są bite na warszawskim Bródnie. Piotr Kosanowski wskazuje, że w najnowszej historii momentami przełomowymi dla Mennicy były denominacja z lat 90. oraz początek bicia monet trójwymiarowych w 2012 roku.

Mennica Polska to prywatna spółka, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zatrudnia obecnie ok. 350 osób.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Marcin Jagiełowicz, md

Polecane

Wróć do strony głównej