Kolejne gminy chcą dołączyć do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Wnioski pięciu gmin ws. przystąpienia do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) przekazało w poniedziałek zgromadzenie tej organizacji do skonsultowania z Sejmikiem Woj. Śląskiego i wojewodą. Chodzi o Krupski Młyn, Wielowieś, Tworóg, Toszek i Miasteczko Śląskie.
2018-06-25, 17:00
Przed miesiącem procedurę przyjmowania nowych członków GZM zainicjowała już w ten sposób wobec Ornontowic i Orzesza.
Zgodnie z określoną w ustawie o związku metropolitalnym w woj. śląskim drogą, wnioski takie – poparte m.in. wynikami przeprowadzonych w gminach konsultacji społecznych – zgromadzenie GZM przekazuje uchwałą do zaopiniowania przez Sejmik Woj. Śląskiego oraz wojewodę śląskiego.
Po uzyskaniu tych opinii odbędzie się dyskusja dotychczasowych 41 członków Metropolii na poziomie zgromadzenia GZM, które podejmie decyzję ws. dalszego procedowania, czyli wysłania wniosków, wraz z opiniami i uzasadnieniami, do Prezesa Rady Ministrów.
Metropolia przejmuje część organizacji komunikacji miejskiej
REKLAMA
Gminy Ornontowice i Orzesze przylegają do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii od południowego zachodu. Ich wnioski wiążą się m.in. z przejmowaniem przez Metropolię całości organizacji komunikacji miejskiej od jej dotychczasowych organizatorów – m.in. Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP) oraz Miejskiego Zarządu Komunikacji w Tychach (MZK), które obsługują linie autobusowe na terenie tych gmin.
W poniedziałek zgromadzenie GZM zajęło się wnioskami pięciu innych gmin przylegających do Metropolii od północy. To członkowie innego organizatora, Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach (MZKP). Tylko część wszystkich tworzących MZKP gmin należy do GZM od początku jej istnienia.
Teraz chęć przystąpienia do Metropolii zasygnalizowały pozostałe gminy członkowskie MZKP. Uruchomiły one procedurę przystąpienia do GZM już kilka miesięcy wcześniej, np. w Toszku, uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji ws. przystąpienia do Metropolii rada miasta przyjęła 20 kwietnia br. Na jej podstawie konsultacje trwały od 23 kwietnia do 4 maja.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powołana specjalną ustawą
Zrzesza dziś 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego. Po spełnieniu przewidzianych przez ustawę wymagań Metropolia powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać 1 stycznia 2018 r. Wcześniej zainteresowane samorządy musiały przeprowadzić wiele procedur poprzedzających utworzenie związku.
Jedną z nich były konsultacje społeczne. Po ich zakończeniu radni 41 samorządów podejmowali uchwały o ich przystąpieniu do związku metropolitalnego. Uchwały te wsparły wniosek o utworzenie związku, który następnie – po zaopiniowaniu przez samorząd wojewódzki - trafił poprzez wojewodę śląskiego i ministra SWiA do Rady Ministrów.
REKLAMA
To rząd rozporządzeniem utworzył w woj. śląskim związek metropolitalny. Rada Ministrów będzie też decydowała o ewentualnej zmianie jego obszaru i granic. Zgodnie z ustawą wniosek w tej sprawie powinno złożyć do ministra SWiA zgromadzenie GZM.
Do wniosku dołączone powinny być: wyrażone w formie uchwały opinie rad nowych gmin, które mają wejść w skład związku metropolitalnego, uchwały rad tych gmin ws. przystąpienia do związku metropolitalnego, a także wyrażone w formie uchwał opinie: Sejmiku Woj. Śląskiego i zgromadzenia związku metropolitalnego (opinie rad gmin i zgromadzenia muszą być pozytywne). Jednocześnie wymagane jest zasięgnięcie opinii wojewody śląskiego.
Sam wniosek powinien zawierać – prócz określenia nowego obszaru i granic - uzasadnienie zmiany, zawierające m.in. "wskazanie form współpracy gmin, które mają wejść w skład związku metropolitalnego, powiązań funkcjonalnych i zaawansowania procesów urbanizacyjnych, a także opis układu osadniczego i przestrzennego uwzględniający więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe".
Ewentualna zmiana granic związku metropolitalnego może nastąpić od 1 stycznia każdego roku
Według ustawy związek metropolitalny jest zrzeszeniem gmin woj. śląskiego z silnymi powiązaniami funkcjonalnymi i zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym, który zamieszkują co najmniej 2 mln mieszkańców (w 41 gminach GZM mieszka 2,28 mln osób).
REKLAMA
Związek metropolitalny ma wykonywać zadania publiczne w zakresie kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego, planowania, koordynacji, integracji i rozwoju publicznego transportu zbiorowego. Pieniądze związkowi zapewnia m.in. 5-procentowy udział w podatku PIT płaconym przez mieszkańców metropolii.
Utworzenie ustawowego związku wykonującego część zadań publicznych samorządy przylegających do siebie miast konurbacji katowickiej postulowały od lat, m.in. w związku z problemami z integracją komunikacji publicznej. Procedurę przejmowania komunikacji od dotychczasowych organizatorów zgromadzenie GZM rozpoczęło przed miesiącem.
PAP, kw
REKLAMA