Jest ustawa o podwyżkach dla lekarzy oraz wzroście nakładów na służbę zdrowia

Rząd przyjął ustawę realizującą najważniejsze postulaty lekarzy – podwyższającą co roku wielkość nakładów na służbę zdrowia w stosunku do PKB oraz podwyższającą płace dla lekarzy specjalistów i rezydentów.

2018-06-26, 19:25

Jest ustawa o podwyżkach dla lekarzy oraz wzroście nakładów na służbę zdrowia
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Nakłady na służbę zdrowia mają wzrosnąć do 2024 roku z obecnych 4,67 do 6 proc. procent PKB.

Jak czytamy w komunikacie, rozwiązanie to stanowi realizację jednego z ważniejszych punktów zawartych w porozumieniu podpisanym przez ministra zdrowia z lekarzami rezydentami 8 lutego 2018 r.

Nakłady mają rosnąć co rok, obecnie wynoszą 4,67 procent. Według projektu ustawy, jeszcze w tym roku po wejściu w życie ustawy mają wzrosnąć do 4,78 procent. W 2019 roku będzie to 4,86 procent, w 2020 - 5,03 procent, w 2021 roku - 5,22 procent, w 2022 - 5,41 procent, a w 2023 - 5,6 procent. Docelowy poziom 6 procent osiągną w 2024 roku.

Wyższe płace dla rezydentów …

Od lipca - pod warunkiem wejścia w życie ustawy - mają rosnąć też płace lekarzy. Rezydenci w dziedzinach niepriorytetowych otrzymają wynagrodzenie o 600 złotych miesięcznie wyższe, a ci w specjalizacjach priorytetowych - o 700 złotych.

REKLAMA

Aby otrzymać wyższe wynagrodzenie lekarz będzie musiał się zobowiązać do przepracowania w publicznej służbie zdrowia co najmniej 2 lat z pięciu po zakończeniu szkolenia specjalizacyjnego.

W nowych regulacjach założono także uwzględnienie dyżurów medycznych pełnionych w ramach programu specjalizacji w kosztach umów rezydenckich, przy czym finansowanych z budżetu państwa będzie 40 godzin i 20 minut dyżuru w miesiącu (4 x 10 godz. 5 min.).

Jak czytamy w komunikacie, poprawi to kondycję finansową podmiotów zaangażowanych w kształcenie specjalizacyjne rezydentów, a minister zdrowia zyska dodatkowe narzędzie kontrolowania prawidłowości szkolenia specjalizacyjnego rezydentów. W rezultacie lekarze rezydenci będą mieli zapewnione finansowanie dyżurów na jednakowych podstawach i przy zastosowaniu jednorodnych stawek.

…i lekarzy specjalistów

Wynagrodzenie lekarzy specjalistów ma wzrosnąć do 6750 złotych, ale pod warunkiem, że będą pracowali tylko w jednym szpitalu.

REKLAMA

W znowelizowanych przepisach określono sposób przekazywania podmiotom leczniczym (będącym świadczeniodawcami, którzy zawarli z NFZ umowy obejmujące udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w warunkach całodobowych lub całodziennych) –  środków finansowych na pokrycie kosztów podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych lekarzy specjalistów zatrudnionych na podstawie stosunku pracy oraz kosztów podwyższenia należnego z tego tytułu dodatku za wysługę lat.

Wynagrodzenie lekarza specjalisty zatrudnionego na etacie wzrośnie do 6750 zł, ale pod warunkiem, że będzie on pracował tylko u jednego pracodawcy, czyli w jednym szpitalu (lekarz specjalista dodatkowo zatrudniony będzie mógł być w poradniach, hospicjach, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych, zakładach rehabilitacji leczniczej i opieki długoterminowej).

Rozwiązanie to powinno zwiększyć zainteresowanie wykonywaniem zawodu na podstawie stosunku pracy u jednego pracodawcy oraz ułatwić świadczeniodawcy zapewnianie całodobowego udzielania świadczeń zdrowotnych przez lekarzy, dla których jest on głównym pracodawcą, a pacjentom – ciągłość opieki medycznej.

Stopniowa rezygnacja z klauzuli „opt-out”

Założono także uchylenie przepisu umożliwiającego pracownikowi, po wyrażeniu przez niego zgody (tzw. klauzula „opt-out”), pracę powyżej 48 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym.

REKLAMA

Chodzi o ograniczenie godzin pracy pracowników, co powinno przełożyć się na poprawę warunków zatrudnienia oraz jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych, a w efekcie na wzrost bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów.

Zgodnie z ustaleniami zawartymi w porozumieniu ministra zdrowia z rezydentami klauzula „opt-out” powinna przestać obowiązywać od 2028 r.

NRG, Komunikat RM, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej