„Mały ZUS” kusi, ale czy dla wszystkich?

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i których przychody miesięcznie nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli w tym roku 5 tysięcy 250 złotych, zapłacą niższe składki na ubezpieczenia społeczne.

2018-06-26, 20:26

„Mały ZUS” kusi, ale czy dla wszystkich?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Kto skorzysta z tzw. małego ZUS-u, czyli niższej składki, oraz dlaczego niektórzy powinni się nad tym zastanowić, mówi w Polskim Radiu 24 Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Jeremiego Mordasewicza z Konfederacji Lewiatan, mały ZUS - rozwiązanie dziś przyjęte przez rząd - ma ograniczyć szarą strefę.

Jak uzasadnia swoją opinię, „mały ZUS” jest adresowany do osób samozatrudnionych, prowadzących albo nierejestrowaną działalność gospodarczą albo pracujących jedynie dorywczo, mieszkających w regionach słabych gospodarczo, nie mających pracodawców oferujących dobrej pracy, albo ze względów rodzinnych, nie mogących podjąć się codziennej pracy.


Powiązany Artykuł

Mateusz Morawiecki 1200.jpg
Rząd przyjął projekt tzw. małego ZUS-u dla drobnych przedsiębiorców

− Być może takie osoby, nie mogąc znaleźć pracy na etacie, zdecydują się na zarejestrowanie prowadzonej działalności, mówi gość Polskiego Radia 24.

A może warto pomyśleć o etacie?

Tyle, że jak dodaje, z punktu widzenia gospodarki warto prowadzić działalność produktywną.

REKLAMA

− Jeśli więc ktoś nie radzi sobie w dłuższym czasie, uzyskuje małe przychody, to warto aby poszukał pracy na etacie i był dzięki temu bardziej produktywny i uzyskiwał wyższe dochody, mówi Mordasewicz.    

Zdaniem eksperta, warto po dwóch latach zrobić przegląd tych przepisów, bo mają one też swoje negatywne konsekwencje.

Uwaga: mała składka, to mała emerytura

Bo, jak zauważa, osoby, które nie płacą składki lub płacą ją bardzo małą, nie wypracują sobie na starość ubezpieczenia emerytalnego i wszyscy podatnicy będą musieli do nich dokładać.

− W związku z tym, prowadzenie działalności gospodarczej jest dobre przez kilka lat, ale jeśli taka osoba nie sprawdzi się jako przedsiębiorca, a przypominam, że mniej niż 10 proc. z całej populacji nadaje się do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, to raczej taka osoba powinna poszukać pracy etatowej, mówi gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

„Mały ZUS” dla małych firm ma wejść w życie od początku 2019 roku.

Sylwia Zadrożna, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej