Problem płonących wysypisk: w Sejmie prace nad ustawami tzw. pakietu odpadowego

Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za dalszymi pracami nad tzw. pakietem odpadowym. Według rządu nowe prawo ma ukrócić patologie w systemie śmieciowym.

2018-06-27, 13:11

Problem płonących wysypisk: w Sejmie prace nad ustawami tzw. pakietu odpadowego
Projekt noweli odpadowej zakłada także obowiązek prowadzenia monitoringu video na składowiskach; na wysypiskach nie będzie można składować śmieci dłużej niż rok. . Foto: Pixabay

Posłuchaj

Minister środowiska Henryk Kowalczyk powiedział, że problemy w gospodarce odpadowej narastały od lat. Podkreślał, że wynikało to z bardzo nieskutecznego systemy kontroli, wydawania zezwoleń, również nadzoru nas składowiskami odpadów. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektów nowelizacji dwóch ustaw: ustawy o odpadach i ustawy o Inspekcji Ochr
+
Dodaj do playlisty

 Część opozycji przekonuje, że przepisy są niedopracowane i mogą przysparzać problemy legalnie działającym firmom.

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji dwóch projektów ustaw składających się na tzw. pakiet odpadowy. Chodzi o projekt ustawy o odpadach oraz o Inspekcji Ochrony Środowiska.

Teraz prace w komisjach sejmowych

W trakcie debaty wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za dalszymi pracami nad tymi projektami w komisjach sejmowych. Do których ostatecznie trafią, zdecydują posłowie w bloku głosowań.

Chodzi o dwie nowele ustaw: ustawy o odpadach oraz ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska, które zostały przygotowane przez resort środowiska.

W piątek oba projekty zostały przyjęte w trybie obiegowym przez rząd i skierowane w trybie pilnym do Sejmu.

REKLAMA

To pokłosie kilkudziesięciu pożarów składowisk i wysypisk śmieci, do których dochodziło w ostatnim czasie w różnych częściach kraju.

Zdaniem służb jak i resortu środowiska, niektóre pożary wysypisk nie były przypadkowe, chodziło o nielegalne pozbycie się odpadów.

Kowalczyk: problem z odpadami narastał od lat

- Problemy w gospodarce odpadowej narastał od lat, śmieci były porzucane, podpalane, wynikało to z bardzo nieskutecznego sytemu kontroli - podkreślił w środę w Sejmie minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że proponowane przez MŚ rozwiązania mają to ukrócić.

Coraz więcej płonących wysypisk śmieci

Szef resortu środowiska uzasadniając projekty przypomniał, że w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z licznymi pożarami składowisk odpadów, odpady były też porzucane.

Brak kontroli, nieskuteczne samorządy

− Ten problem narastał przez wiele lat. Wynikał z bardzo nieskutecznego systemu kontroli, wydawania zezwoleń, również nadzoru nad składowiskami odpadów. Dało się zauważyć bardzo naganny proceder, kiedy firmy śmieciowe gromadziły odpady, najwcześniej je porzucały, powstawał problem dla samorządów - zaznaczył Kowalczyk.

Dwie ustawy przyjęte przez rząd rządowe przewidują kaucje, większe kontrole, kary i monitoring wysypisk

Projekt noweli ustawy o odpadach zakłada m.in. wprowadzenie zabezpieczenia finansowego, kaucji, jaką przedsiębiorcy, chcący prowadzić działalność w sektorze odpadowym, będą musieli uiścić.

REKLAMA

Głównym jej zadaniem jest zabezpieczenie samorządów przed porzucanymi odpadami. Nawet gdyby tak się stało, gminy będą miały środki na zagospodarowanie pozostawionych śmieci.

Projekt noweli odpadowej zakłada także obowiązek prowadzenia monitoringu video na składowiskach; na wysypiskach nie będzie można składować śmieci dłużej niż rok. (obecnie jest to do trzech lat); firmy, ubiegając się o pozwolenie, będą musiały wykazać, że są właścicielami gruntu.

Nowela ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska ma z kolei wzmocnić tę służbę. Kontrole będą mogły być przeprowadzane o dowolnej porze dnia i nocy. Inspektorzy będą mogli prowadzić kontrole interwencyjne - bez wcześniejszego zawiadomienia. Wojewódzcy inspektorzy ochrony środowiska będą mogli wydawać też decyzje nakazujące wstrzymanie pracy jakiejś instalacji. Będą one miały rygor natychmiastowej wykonalności.

NRG, IAR, PAP, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej