Prezydent Andrzej Duda na Forum Regionów Trójmorza: Trójmorze pozytywną odpowiedzią na europejskie wyzwania
- Forum Regionów Trójmorza otwiera nowy rozdział Inicjatywy Trójmorza, inauguruje jej wymiar lokalny i transgraniczny - powiedział we wtorek w Jasionce k. Rzeszowa prezydent Andrzej Duda.
2018-07-03, 12:47
Posłuchaj
We wtorek w Jasionce k. Rzeszowa odbywa się Forum Regionów Trójmorza. Organizatorzy podkreślają, że celem imprezy jest uzupełnienie dotychczasowych działań w ramach Inicjatywy Trójmorza o element regionalny.
Prezydent: Trójmorze pozytywną odpowiedzią na europejskie wyzwania
Trójmorze jest pozytywną odpowiedzią na europejskiej, regionalne i lokalne dylematy i wyzwania – mówił prezydent Andrzej Duda.
Podkreślał również potrzebę budowy dróg między stolicami krajów Europy Środkowej.
− Trójmorze jest przedsięwzięciem systematycznym, a nie sezonowym, opartym o wolę realizacji konkretnych interesów z wykorzystaniem służących do tego instrumentów. Trójmorzem jest tym samym projektem sprawczym, a nie tylko czysto teoretycznym.
Liczne szczyty Trójmorza, Forum Biznesowe w Bukareszcie, spotkania prezydenckich doradców ds. zagranicznych oraz planowany fundusz Trójmorza, którego inicjatorem jesteśmy my, Polska, to środki prowadzącego do tego, by Europa Środkowa systematycznie pracując na rzecz europejskiej spójności stała się sprawcza, efektywna i maksymalnie wydajna - mówił.
Ważna rola polityki spójności w rozwoju naszego regionu
Andrzej Duda powiedział również, że "cały czas widać w naszych krajach tę nierównowagę rozwojową, jaka istnieje pomiędzy nami a Europą Zachodnią".
Przyznał, że budowa dróg i rozwój infrastruktury komunikacyjnej czy powstanie nowych fabryk i rozwój biznesu to "dla naszych społeczeństw są cały czas elementy nowe". "To są elementy, po których ludzie rozpoznają, że stajemy się rzeczywiście, w pełnym tego słowa znaczeniu, członkami wspólnoty Zachodu pod względem rozwojowym. Cały czas jesteśmy na tej drodze gonienia, cały czas jesteśmy na tej drodze dochodzenia do takiego rozwoju, jaki jest w tamtej części Europy" - powiedział prezydent. Dodał, że "to temu ma służyć polityka spójności".
− Nasze wspólne działanie w ramach Unii Europejskiej poprzez inicjatywę Trójmorza służy właśnie temu, abyśmy stworzyli efekt synergii dla naszych działań, lepiej połączyli środki, które wykorzystujemy choćby w ramach polityki spójności, w sposób bardziej zaplanowany realizowali te połączenia, które tworzymy w swoich krajach po to, aby stały się one w efekcie połączeniami transgranicznymi" - mówił Andrzej Duda.
Prezydent uważa, że naszej części Europy potrzeba dobrych połączeń między stolicami. "Potrzebujemy gęstej sieci komunikacyjnej, która będzie odpowiadać na rosnące zapotrzebowanie środkowoeuropejskich gospodarek i połączy najbardziej oddalone od siebie miejsca" - mówił. Jako przykład wymienił trasę Via Carpatia. "Jestem przekonany, że walory tej inwestycji mają znaczenie nie tylko czysto gospodarcze, a więc związane z intensyfikacją relacji biznesowych i kontaktów społecznych. Ich głębszy sens polega na wypełnianiu środkowoeuropejskiej współpracy regionalnej rzeczywistą treścią" - dodał.
Duda mówił, że "głęboko wierzy, iż Forum Regionów jest tym praktycznym wyrazem dobrej woli współpracy regionalnej, o której słuszności nie trzeba nikogo przekonywać" i która "pozwoli na swobodny, niczym nieskrępowany rozwój Polski, Europy Środkowej i całej Unii Europejskiej".
Morawiecki: projekt Trójmorza wypełnia dziedzictwo prezydenta Lecha Kaczyńskiego
- Zainicjowany w 2015 roku projekt Trójmorza czerpie z myśli politycznej marszałka Józefa Piłsudskiego i stanowi wypełnienie dziedzictwa świętej pamięci Lecha Kaczyńskiego - podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
We wtorek w Jasionce k. Rzeszowa odbywa się Forum Regionów Trójmorza podczas którego szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego.
Premier podkreślił w nim, że zainicjonowany w 2015 roku projekt Trójmorza czerpie z myśli politycznej marszałka Józefa Piłsudskiego i stanowi wypełnienie dziedzictwa świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. "Jest to najambitniejsza strategia napisania na nowo mapy gospodarczej Europy po rozszerzeniu UE w 2004 przy strategicznej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Projekt ten opiera się na transformacji naszego myślenia o miejscu Polski w relacjach międzynarodowych" - zaznaczył Morawiecki.
"Możemy śmiało powiedzieć, że staliśmy się członkiem Zachodu" - podkreślił premier. Dodał, iż nie oznacza to jednak braku ryzyka ze Wschodu, chociażby w kontekście ataku Rosji na Ukrainę. "Naszą odpowiedzią na tę nową sytuację - (czyli) włączenie do struktury instytucjonalnej Zachodu i jednoczesny wzrost napięcia w relacjach ze Wschodem, powinno być przesunięcie uwagi z osi Wschód-Zachód na Północ-Południe. Temu właśnie służy projekt Trójmorza" - podkreślił.
W ocenie szefa rządu, projekt Trójmorza nie ma być konkurencyjnym wobec UE. "Wręcz odwrotnie. Trójmorze jest komplementarne wobec UE" - zaznaczył Morawiecki.
Dodał, iż Trójmorze to szansa nie tylko na wzmocnienie współpracy pomiędzy samymi państwami regionu, ale także na wzmocnienie współpracy naszych państw z największym sojusznikiem, czyli Stanami Zjednoczonymi. Jak mówił, USA pozostają bardzo zainteresowane tą inicjatywą od momentu jej inauguracji, "czego najlepszym dowodem był udział prezydenta Donalda Trumpa w szczycie Trójmorza w Warszawie w lipcu 2017 roku".
W jego ocenie, zaangażowanie strony amerykańskiej "może być kluczem do sukcesu tej inicjatywy i wzmocnieniem naszych relacji transatlantyckich".
12 państw w Inicjatywie Trójmorza
Trójmorze, zapoczątkowane 3 lata temu przez prezydentów Polski i Chorwacji, skupia 12 państw Unii Europejskiej, położonych w basenach Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego. Członkami Inicjatywy Trójmorza są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry.
Tematami spotkania współpraca gospodarcza, bezpieczeństwo, Via Carpatia
Celem jest rozwój infrastruktury i wzmacnianie więzi gospodarczych. Tę ideę chcą wesprzeć regiony poszczególnych państw, których współpracę ma monitorować Obserwatorium Regionów Trójmorza. Jego powstanie zostanie ogłoszone podczas dzisiejszego Forum.
Jak zapowiadał marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, instytucja ma zbierać informacje statystyczne dotyczące regionu, które potem będą wykorzystywane przez przedsiębiorców i polityków.
Wśród tematów poruszonych podczas Forum będą także szanse i wyzwania stojące przed regionami tej części Europy. Uczestnicy debaty na ten temat porozmawiają między innymi o roli regionów w budowaniu Trójmorza, narzędziach współpracy czy bezpieczeństwie energetycznym.
Tematem drugiego z zaplanowanych paneli dyskusyjnych będą prace nad drogą Via Carpatia. Poprzez Polskę połączy ona Litwę z południem Europy. "Chcemy, aby nasi partnerzy poinformowali o stanie zaawansowania [budowy] swoich odcinków drogi" - mówiła wojewoda podkarpacka Ewa Leniart.
Rok temu w szczycie Inicjatywy Trójmorza w Warszawie wziął udział prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, który zadeklarował poparcie dla tego projektu. Tegoroczny szczyt państw Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego
odbędzie się jesienią w Rumunii.
NRG, IAR, PAP, jk