Cyberbezpieczeństwo w państwie. Wkrótce nowe przepisy

Lada dzień wejdzie w życie ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Autorem projektu, który wdraża unijną dyrektywę, jest Ministerstwo Cyfryzacji. Dyrektywa zobowiązuje państwa członkowskie do zapewnienia cyberbezpieczeństwa systemów informatycznych w sektorze tzw. usług kluczowych: energetyce, bankowości czy ochronie zdrowia.

2018-08-14, 08:46

Cyberbezpieczeństwo w państwie. Wkrótce nowe przepisy
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Rawpixel.com/shutterstock.com

Posłuchaj

Z Robertem Siudakiem rozmawia Błażej Prośniewski (Jedynka)
+
Dodaj do playlisty

Robert Siudak z Instytutu Kościuszki mówi, że chodzi o włączenie kwestii cyberbezpieczeństwa do zarządzania państwem. Drugą wyróżnioną przez ustawę kategorią są usługi cyfrowe, czyli np. dostęp do chmury w firmie. Podmioty, które znajdą się w którejś z tych kategorii, będą musiały w pełni dostosować się do unijnych standardów w sprawie cyberbezpieczeństwa.

Robert Siudak wskazuje, ze polskie instytucje są w większości gotowe na nowe przepisy. Problem może być z mniejszymi firmami, które nagle znajdą się w którejś z krytycznych kategorii.

- Rynek będzie się musiał postarać o "dogonienie" niektórych standardów. Jeśli natomiast chodzi o te kluczowe usługi, od których zależy funkcjonowanie gospodarki, to jestem dobrej myśli - dodaje.

Zarówno operatorzy usług kluczowych, jak i same usługi zostaną określone rozporządzeniem ministra cyfryzacji. Według szacunków resortu, wyznaczonych zostanie około 335 takich podmiotów.

REKLAMA

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Błażej Prośniewski, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej