Pamiętajmy o wykorzystaniu zaległego urlopu. Czas do 30 września
Jeśli tego jeszcze nie zrobiliśmy to warto już go zaplanować - i jak najszybciej wykorzystać samemu zaległy urlop. Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że pracodawcy powinni udzielić pracownikom zaległych urlopów do 30 września, w przeciwnym razie popełniają wykroczenie.
2018-08-23, 08:58
Posłuchaj
Danuta Rutkowska, rzeczniczka Inspekcji mówi, że prawo do wypoczynku jest podstawowym prawem pracownika, a pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.
- Niestety, z różnych powodów tak się nie dzieje i niewykorzystany urlop staje się urlopem zaległym. Można go wykorzystać do 30 września następnego roku. Jest to obowiązek, który dotyczy pracodawcy i z tego obowiązku PIP go rozlicza - dodaje.
Urlop to obowiązek
Warto jednak zaznaczyć, że chodzi tu o obowiązek pracodawcy do udzielenia urlopu, a nie obowiązek pracownika do skorzystania z tego urlopu. I niewykorzystanie zaległego urlopu w określonym przez przepisy terminie nie sprawi, że urlop nam przepadnie - uspokaja mecenas Barbara Klimczyk z Kancelarii Bird & Bird. Trzeba jednak pamiętać, że roszczenia pracownicze, w tym urlop, przedawniają się w okresie 3-letnim.
Mecenas wskazuje, że pracownik jest uprawniony do ekwiwalentu pieniężnego z tytułu niewykorzystanego urlopu. Należy on się w momencie odchodzenia z pracy, jeżeli nie ustaliliśmy z pracodawcą, że udamy się na wypoczynek w okresie wypowiedzenia lub takiego okresu nie mamy.
Skala problemu dość duża
A za nieudzielenie urlopu wypoczynkowego w odpowiednim terminie pracodawcy grozi grzywna. Od tysiaca - do 30 tysięcy złotych. Te zaległości urlopowe pracodawców co roku kontroluą inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy i jak się okazuje dziesiątki tysięcy Polaków nie wykorzystuje urlopów na czas - dodaje Danuta Rutkowska. W zeszłym roku inspektorzy stwierdzili nieprawidłowości w tej kwestii w czasie blisko 2 tysięcy kontroli.
Jeśli pracodawca nie udzieli nam urlopu wypoczynkowego w wyznaczonym prawem terminie - mamy prawo złożyć zawiadomienie o naruszenie naszych praw do Państwowej Inspekcji Pracy.
REKLAMA
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Justyna Golonko, md
REKLAMA