Drugie życie Stoczni Gdańskiej. Znowu ma budować statki

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Agencja Rozwoju Przemysłu i Stocznia Gdańsk poinformowały o rozpoczęciu projektu rewitalizacji terenów Wyspy Ostrów. Do końca roku PSSE zakończy pierwszy etap prac modernizacyjnych, a ARP wzmocni finansowo Stocznię Gdańsk.

2018-08-31, 13:00

Drugie życie Stoczni Gdańskiej. Znowu ma budować statki
Marek Gróbarczyk: w ubiegłym roku do gospodarki morskiej napłynęły ogromne środki.Foto: Shutterstock

Dla nowego zarządu stoczni w najbliższym czasie priorytetem jest finalizacja prac nad strategią rozwoju oraz zdobycie nowych kontraktów. Współpraca ma umożliwić wznowienie działalności stoczniowej i pozyskanie nowych inwestorów. Projekt rewitalizacji wspiera również zakładowa NSZZ Solidarność. W dniu rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, zaprezentowane zostały plany rozwoju przemysłu stoczniowego na Wyspie Ostrów.

Wspólny projekt ma na celu przystosowanie obszarów postoczniowych oraz znajdującej się na nich infrastruktury do prowadzenia nowoczesnej produkcji stoczniowej w oparciu o najnowsze technologie przemysłowe i wykwalifikowane kadry, co przewiduje podpisane w maju br. porozumienie PSSE i ARP.

Na rewitalizowanych terenach powstaną dwie nowe płyty montażowe o łącznej powierzchni 20 tys. mkw., graniczące z nabrzeżami, co daje możliwość bezpośredniego wodowania jednostek. Wzdłuż Nabrzeża Trawlerowego będą mogły powstawać statki o długości do 150 m, ich elementy i nadbudówki, a wzdłuż Hali 33 będą budowane nadbudówki. Sama Hala 33 też jest przebudowywana i będzie na nowo wyposażana, tak by po zakupie nowych urządzeń i linii mogły tam powstawać jednostki o długości do 90 m.

- Stocznia Gdańsk ma dla Polaków wymiar symbolu ruchu społecznego Solidarność i walki o wolność. Jesteśmy zobowiązani dbać o to dziedzictwo w wymiarze historycznym, ale też o bieżący potencjał gospodarczy stoczni. Wraz z uporządkowaniem struktury właścicielskiej Stocznia Gdańsk uzyskuje szanse na „drugie życie”, czyli rentowny rozwój w obszarze produkcji stoczniowej, konstrukcji stalowych i wiatrowych w oparciu o nowe technologie. Grupa PFR wspiera ten rozwój finansowo i na poziomie strategii - mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Środki w ramach dokapitalizowania stocznie przez ARP mają być przeznaczone przez zarząd spółki na kapitał obrotowy, modernizację hal i linii technologicznych oraz inwestycje w park maszynowy.  Pozwoli to pozyskać kontrakty, także w nowych segmentach.

- Odwracamy wieloletni niekorzystny trend, gdy majątek Stoczni Gdańsk był rozprzedawany lub niewykorzystywany i ulegał silnej degradacji. Jako odpowiedzialny inwestor, chcemy szybko odbudować jej potencjał, dając tym samym szansę na rozwój w atrakcyjnych segmentach, dlatego większość środków zainwestujemy w nowy sprzęt. Liczymy, że dzięki nim Stocznia Gdańsk nie tylko szybko stanie na nogi, ale będzie mogła się rozwijać i wkrótce stanie się jednym z filarów przemysłu stoczniowego w Polsce - mówi Andrzej Kensbok, wiceprezes ARP.

Nowy zarząd Stoczni Gdańsk, powołany przez ARP, kończy prace nad aktualizacją średnioterminowej strategii rozwoju, dostosowując ją do sytuacji zastanej po przejęciu kontroli właścicielskiej nad spółką od ukraińskiej Gdańsk ShipyardGroup. Finalizowane są również prace nad nowymi systemami: wynagrodzeń i zatrudnienia. Równolegle zarząd aktywnie zabiega o nowe kontrakty, tak by dzięki wyższym przychodom ze sprzedaży odzyskać rentowność i zapewnić stabilność zatrudnienia w kolejnych latach.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, wnp.pl, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej