Elektromobilność - czym jest i jakie przed nią perspektywy?

W pierwszym półroczu w Unii Europejskiej sprzedano 143 tysiące samochodów elektrycznych typu plug-in, czyli ładowanych z gniazdka. W Polsce sprzedano jedynie 672 takie auta. Choć na tle innych krajów wypadamy dość słabo, to i tak rozwój tej branży motoryzacji jest nieunikniony - mówi Maciej Mazur z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

2018-09-12, 09:11

Elektromobilność - czym jest i jakie przed nią perspektywy?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Ekspert wyjaśnia, że elektromobilność, jak sama nazwa wskazuje, to dziedzina motoryzacji, opierająca się na tym, że silnik auta jest napędzy energią elektryczną - w całości lub w części. Mamy więc auta hybrydowe, łączące w sobie silnik konwencjonalny i elektryczny, w którym tradycyjny napęd służy do ładowania silnika elektrycznego. Druga kategoria to pojazdy hybrydowo-elektryczne typu plug-in, które możemy także doładowywać z gniazdka. Wreszcie - trzecia kategoria - to auta posiadające tylko napęd elektryczny.

Maciej Mazur zwraca uwagę, że w Polsce mobilność rozwija się coraz szybciej - np. w drugim kwartale zarejestrowano ponad 300 pojazdów elektrycznych i hybrydowo-elektrycznych, co, jak podkreśla, jest imponującym wzrostem. Obecnie po polskich drogach jeździ około 2,5 tysiąca aut elektrycznych.

Ekspert mówi, że trzeba się zastanowić nad tym, jak wspierać elektromobilność w Polsce. Jego zdaniem wartymi uwagi rozwiązanimi są np. dopłaty bezpośrednie do zakupu samochodów elektrycznych. To dlatego, że - jak zaznacza Mazur - wciąż problem stanowi cena samochodów elektrycznych, które nadal są trochę droższe niż te, napędzane konwencjonalnym silnikiem.

Co ważne, jak wynika z badań Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, w Polsce rośnie liczba osób, które gotowe są rozważyć zakup auta elektrycznego. Taką możliwość dopuszcza już 17 procent kierowców, podczas gdy rok temu było to niewiele ponad 12 procent.

REKLAMA

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Elżbieta Szczerbak, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej