Cukier na świecie i w Unii najtańszy w historii. To radość konsumentów, dramat plantatorów
Ceny cukru na świecie i w Unii osiągnęły najniższe poziomy w historii. Od początku roku jego cena spadła na światowych giełdach prawie o jedną czwartą. To dobra wiadomość dla konsumentów - polscy klienci mogą kupić cukier za ok. 2 zł/kg, to o prawie złotówkę taniej, niż rok temu. Gorzej z plantatorami buraków cukrowych - ich sytuacja staje się dramatyczna.
2018-09-21, 13:49
Tego lata ceny cukru na świecie i w UE osiągnęły najniższe w historii poziomy, znacznie poniżej progu referencyjnego i kosztów produkcji w UE - ocenia Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraka. O ile w lipcu 2017 r. za tonę cukru płacono 402 euro za tonę, to w lipcu tego roku płacona za tonę cukru 342 euro.
Za spadek cen odpowiada wzrost powierzchni upraw, konkurencja spoza Wspólnoty
Ocenia ona, że grastyczny spadek cen cukru to efekt zwiększenia uprawy buraków cukrowych w UE po zniesieniu systemu kwotowego oraz konkurencji tańszego cukru spoza Wspólnoty.
- Rok po zakończeniu obowiązywania systemu kwotowego sektor produkcji cukru buraczanego w UE nadal boryka się z poważnymi zawirowaniami, czytamy w oświadczeniu Konfederacji.
To trudny moment dla plantatorów i sektora cukrowniczego w Unii
W ocenie CIBE, obecna sytuacja poważnie zagraża stabilności finansowej gospodarstw rolnych i prężności unijnego sektora cukrowniczego. Dlatego europejscy plantatorzy wzywają do podjęcia pilnych działań i zaprzestania przez instytucje unijne polityki typu "poczekamy i zobaczmy".
REKLAMA
Ponadto na europejskich plantatorów negatywnie wpływają, zdaniem tej organizacji, restrykcyjne decyzje dotyczące stosowania środków ochrony roślin i nowych technik hodowlanych.
Ze spadku cen korzystają firmy spożywcze
Jak zaznaczyli, "jedynym wygranym reformy jest przemysł spożywczy wykorzystujący cukier, który w ciągu jednego roku zyskał 1,5 mld euro kosztem rodzin rolniczych".
Za spadek cen odpowiadają subsydia, spekulacje
Według organizacji przyczyną wahań cen i obecnego załamania cen cukru (minus 26 proc. w UE od września 2017 r.) są światowe potęgi w produkcji tego surowca, takie jak np. Brazylia oraz działania spekulantów i działania krajów trzecich, które sprzedają subsydiowany cukier poniżej kosztów produkcji.
Zagrożona produkcja cukru w Unii
W tej sytuacji unijna produkcja cukru może być zagrożona z powodu braku odpowiednich narzędzi zarządzania ryzykiem oraz niemożności ochrony przez plantatorów ich marży i dochodów.
REKLAMA
W tym sezonie z powodu złych warunków pogodowych spadek produkcji cukru w Unii
Przewiduje się, że produkcja cukru w UE w roku 2018/19 będzie niższa z powodu niekorzystnych warunków pogodowych w tym sezonie w wielu regionach Europy, co dodatkowo pogłębi bardzo złą sytuację finansową plantatorów buraków. Wstępne szacunki CIBE na kampanię 2018/19 pokazują spadek produkcji w UE o około 2,4 mln t.
Komisja Europejska szacuje, że unijna produkcja cukru buraczanego w roku gospodarczym 2017/2018 wyniesie 20,9 mln ton wobec 16,8 mln ton w roku 2016/2017 (wzrost o 24 proc.). W Polsce produkcję cukru oszacowano na 2,3 mln ton wobec blisko 2 mln ton w roku 2016/2017 (wzrost o 10 proc.).
Jak zachować opłacalność uprawy buraków cukrowych w krajach Unii?
Międzynarodowa organizacja plantatorów uważa, że aby zachować zrównoważoną uprawę buraków w UE i utrzymać odpowiedni poziom dochodów rolników należy wprowadzić większą przejrzystość w zakresie zawierania umów na dostawy buraków, ustalania cen, wskaźników, klauzul dotyczących podziału wartości. Postuluje wprowadzenie możliwości zabezpieczeń dla plantatorów przed zmianami na rynku oraz do wprowadzenie zakazu nieuczciwych praktyk handlowych.
Potrzebne są kolejne narzędzia finansowe, zabezpieczające plantatorów buraków przed anomaliami pogodowymi
Zwrócono uwagę, że aby rolnicy mogli radzić sobie z ryzykiem klimatycznym wpływającym m.in. na wielkość przychodów, muszą posiadać zestaw odpowiednich "narzędzi"
"Wdrożenie odpowiedniej siatki bezpieczeństwa w przyszłej WPR 2021-2027 musi być dostosowane do rzeczywistości: obecne narzędzia (np. pomoc do prywatnego przechowywania) nie są w stanie ograniczyć spadku dochodów plantatorów buraków" - napisano.
REKLAMA
Co zrobić z konkurencją tańszego cukru spoza Unii?
Ponadto CIBE postuluje zrównanie szans konkurowania z krajami trzecimi m.in. przez zaprzestanie przyznawania koncesji umożliwiających import taniego cukru do UE.
"Konieczny jest również nacisk na kraje, które sprzedają poniżej kosztów produkcji subsydiowany cukier na rynku światowym" - czytamy w informacji dla prasy.
CIBE reprezentuje ponad 400 tys. plantatorów buraka cukrowego. Jej członkami są związki krajowe, które reprezentują plantatorów z 18 państw europejskich uprawiających buraki, w tym 170 tys. plantatorów z 16 państw UE. Polskę w CIBE reprezentuje Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego.
NRG, PAP, jk
REKLAMA
REKLAMA