Via Carpatia i Kolej Wielkich Prędkości - wielkie inwestycje państw Grupy Wyszechradzkiej
Ministrowie odpowiedzialni za sprawy transportowe w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech podpisali wspólną deklarację o budowie kolei dużych prędkości. Zapowiedziano stworzenie grupy roboczej przygotowującej studium wykonalności projektu.
2018-10-01, 16:33
W spotkaniu w Szczyrbskim Plesie na Słowacji udział wzięli: minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peterem Szijjarto, minister transportu i budownictwa Słowacji Árpádem Érsekiem oraz Dan Ťok, minister transportu Czech.
Cztery państwa zaangażowane w budowę kolei dużych prędkości
Ministrowie podpisali również deklarację w sprawie rozwoju kolei dużych prędkości we wszystkich państwach Grupy Wyszehradzkiej.
− Dzisiejsza deklaracja potwierdza, że w projekcie rozwoju kolei dużych prędkości będą brały udział cztery państwa. To niewątpliwie przedsięwzięcie cywilizacyjne, które może zmienić mapę transportową Unii Europejskiej na korzyść naszego regionu. Kolej Dużych Prędkości będzie łączyć kraje Grupy Wyszehradzkiej, podobnie jak połączy je Via Carpatia – powiedział minister Adamczyk.
Via Carpatia połączy południe z północną Europą
Międzynarodowa trasa Via Carpatia połączy północ i południe Europy i będzie przebiegać między innymi przez kraje Grupy V4.
REKLAMA
- Cieszę się, że wszystkie państwa zaangażowane w projekt Via Carpatia podkreślają znaczenie tego korytarza dla UE i jej sąsiadów oraz potwierdzają jego wysoką rangę. Jest to dla nas powód do zadowolenia, ale i motywacja do intensyfikacji wspólnych działań zmierzających do wpisania całej trasy do sieci bazowej TEN-T podczas jej najbliższej rewizji – mówił A. Adamczyk.
Via Carpatia ważnym elementem rozwoju wschodniego pogranicza UE
- Budowa szlaku Via Carpatia przyniesie mieszkańcom Europy Środkowo-Wschodniej konkretne korzyści. Przede wszystkim będzie to wyraźna poprawa dostępności transportowej i integracja obszarów wschodniego pogranicza Unii Europejskiej – dodał minister Adamczyk.
Co dalej z Pakietem Mobilności?
Ministrowie krajów V4 rozmawiali również o Pakiecie Mobilności, który jest obecnie jedną z najważniejszych kwestii poruszanych na forum unijnym.
Przedstawiciele rządów Grupy Wyszehradzkiej potwierdzili, że ich celem jest prezentowanie jednolitego i skoordynowanego stanowiska podczas dalszych prac, tak aby skutecznie bronić zasad równej konkurencji na unijnym rynku transportowym.
REKLAMA
Pakiet Mobilności, czyli Pakiet Drogowy jest zestawem przepisów dotyczących kierowców ciężarówek oraz firm transportowych, przewidujący między innymi objęcie kierowców zasadami delegowania, czyli, zagranicznymi płacami minimalnymi. Przewidywał też nowe zasady wykonywania kabotażu, czy też pewne zmiany w tygodniowych odpoczynkach.
W lipcu tego roku Parlament Europejski projekt odrzucił Pakiet Drogowy, co za tym idzie jego opracowanie może potrwać kilka lat.
Spotkanie ministrów zostało zorganizowane przez Słowację, która sprawuje obecnie przewodnictwo w V4.
NRG, PAP. komunikat, jk
REKLAMA
REKLAMA