"Bardzo Ważny Projekt" o problemach Astaldi. Ekspert: to sygnał ostrzegawczy

Rafał Bałdys-Rembowski z Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa uważa, że kłopoty finansowe włoskiej firmy Astaldi, która buduje u nas m.in. drogi i trasy kolejowe, powinny być sygnałem ostrzegawczym dla władz, zwracającym uwagę na szybki wzrost cen i kosztów inwestycji w sektorze budowlanym.

2018-10-03, 19:50

"Bardzo Ważny Projekt" o problemach Astaldi. Ekspert: to sygnał ostrzegawczy
Sejm przyjął zmiany w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg, na inwestycje trafi dodatkowe 2 mld zł.Foto: Stockr/Shutterstock.com

Posłuchaj

Bardzo Ważny Projekt 3.10.2018, prowadzi Karolina Mózgowiec (Trójka)
+
Dodaj do playlisty

Pod koniec września Astaldi wycofało się z kontraktu z PKP PLK, dotyczącego rozbudowy linii kolejowych. Spółka buduje w Polsce jeszcze m.in. tunel na Zakopiance, ale, -jak zapewnia GDDKiA - ta inwestycja nie jest zagrożona.

Rafał Bałdys-Rembowski mówił, że coraz wyższe ceny (m.in. materiałów budowlanych) powodują zawirowania w dużych inwestycjach oraz przetargach, co stawia całą branżę w trudnej sytuacji.

- To nie dotyczy tylko spółek włoskich. To powinien być sygnał ostrzegawczy dla podmiotów, zlecających duże zamówienia publiczne, jak GDDKiA czy PKP PLK, a także dla inwestora warszawskiego metra. Astaldi to nie jest odosobniony przypadek. Akurat na kondycje tej firmy nałożyły się zewnętrzne uwarunkowania, ale zjawisko wzrostu cen jest powszechne - mówił ekspert w audycji "Bardzo Ważny Projekt" w radiowej Trójce.

Mówi się o tym, że brakuje materiałów do budowy, np. tłucznia. Rafał Bałdys-Rembowski mówił, że faktycznie tak jest, ale innym problemem są zatory w transporcie, przez co ten materiał jest coraz trudniej dowieźć na plac budowy. Jak wskazywał, realizowanych jest tylko 30 procent realnych potrzeb transportowych. To z kolei przekłada się na opóźnienia, wzrost cen, i tak koło się zamyka.

REKLAMA

- Wszyscy w branży przyglądamy się, czy (Astaldi) nie będzie pierwszą kostką, która uruchomi to domino, bo my informujemy resorty o obecnej sytuacji - dodał.

Ekspert wskazywał, że rozwiązaniem sytuacji rosnących cen budowy może być tzw. indeksacja czy waloryzacja wartości umów. Rozmowy w tej sprawie z władzami na razie jednak nie przyniosły rezultatów.

W audycji znalazł się też komentarz do rosnących cen prądu dla firm.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Trójka, Karolina Mózgowiec, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze