Niskie stopy procentowe utrzymane. Jak oszczędzać?

Rada Polityki Pieniężnej kolejny raz utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. To dobra wiadomość dla kredytobiorców, ale zła dla osób, które chcą oszczędzać. O tym, jak to robić w obecnej sytuacji dyskutowali goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.

2018-10-04, 12:04

Niskie stopy procentowe utrzymane. Jak oszczędzać?
1/5 Polaków ma oszczędności w zakresie od tysiąca do 5 tys. zł.Foto: Andrey_Popov/Shutterstock.com

Posłuchaj

Rządy Pieniądza 4.10.2018, cz. 1 (Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty

Mateusz Walewski z Banku Gospodarstwa Krajowego przyznał, że oszczędzanie w obecnej sytuacji, przy niskich stopach, jest trudne, ale mimo to nie powinniśmy z niego rezygnować. Jego zdaniem warto np. spojrzeć na obligacje, które są nieco wyżej oprocentowane niż lokaty. Przypomniał przy tym, że wkrótce państwo nas będzie zachęcać do oszczędzania poprzez Pracownicze Plany Kapitałowe. Zaznaczył, że powinniśmy jednak w pierwszej kolejności robić to sami, z własnej woli.

Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich również wskazywał na obligacje jako godny uwagi sposób na oszczędzanie. Jak mówił, zainteresować się można zwłaszcza tymi obligacjami, które są indeksowane względem inflacji, a więc dają gwarancję, że zawsze zyskamy. Ciekawym rozwiązaniem, w jego ocenie, mogą być też niektóre pasywne fundusze inwestycyjne, które działają w niewielkiej skali i nie wymagają dużych nakładów z naszej strony.

- Doświadczenie rynków rozwiniętych, gdzie takie fundusze działają od dłuższego czasu pokazuje, że to jest dosyć dobra strategia inwestycyjna dla osób, które nie mają bardzo bogatej wiedzy na temat rynków finansowych (...) Wydaje się, że to rozsądna opcja - mówił i dodał, że dla osób z zasobniejszym portfelem zostaje jeszcze np. inwestowanie w nieruchomości.

Marian Szołucha z Akademii Vistula przyznał, że przy obecnych stopach faktycznie trzymanie pieniędzy na lokatach jest mało opłacalne, bo przy inflacji często możemy na koniec wyjść "na zero". W związku z tym, jak mówił, "sama rzeczywistość zachęca do konsumpcji" zamiast do odkładania pieniędzy. Zwrócił przy tym uwagę na drugą stronę medalu, czyli to, że w obecnej sytuacji atrakcyjne jest zaciąganie kredytów.

REKLAMA

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej