Zła wiadomość dla wegetarian i miłośników rosołów – warzyw będzie mniej i zdrożeją
O ile w tym roku miłośnicy przetworów owocowych – kompotów, powideł, nie mogą narzekać – wspiera ich wielki urodzaj i niskie ceny, to wegetarianie – mają już zdecydowanie gorzej.
2018-10-08, 18:00
Posłuchaj
Podstawowy składnik ich diety – warzywa, dotknięte suszą obniżającą zbiory, będą zdecydowanie droższe i gorszej jakości.
Zbiory warzyw mniejsze niż roku temu o 9 procent
Jak wyjaśnia w radiowej Jedynce Bożena Lasecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w odróżnieniu do owoców, zbiory warzyw są w tym roku zdecydowanie – bo aż o 9 procent - mniejsze niż rok temu.
Warzywom zaszkodziła susza
− To wpływ suszy, szczególnie w lipcu i wrześniu, która zaszkodziła w kluczowych miesiącach wegetacji warzyw, mówi ekspertka.
Stąd, dodaje, mamy do czynienia ze spadkiem produkcji wszystkich warzyw, oprócz ciepłolubnych – czyli pomidorów, papryki i bakłażanów.
REKLAMA
Warzyw jest mniej i są gorszej jakości
− Spadkowi produkcji towarzyszy również spadek ich jakości, gdyż podczas suszy spada efektywność stosowanych środków ochrony roślin. Mamy też do czynienia z bardzo dużymi stratami podczas przechowywania warzyw, mówi Bożena Lasecka.
Jednocześnie dodaje, że to wszystko sprawi, że będziemy mieli do czynienia z większym importem warzyw.
Najbardziej ucierpiała cebula – tej będzie najmniej i najbardziej zdrożeje
Pytana, które warzywa ucierpiały najbardziej i będzie ich zdecydowanie mniej, wymienia na pierwszym miejscu cebulę.
W dodatku, dodaje, mniejsze zbiory cebuli odnotowano w całej Europie.
REKLAMA
− Stąd będziemy mieli do czynienia z największymi niedoborami cebulami, zwłaszcza w drugiej części sezonu, mówi gość Agro-Faktów.
Droższe również „warzywa rosołowe” - marchewka, pietruszka
Kolejną grupą warzyw, które ucierpiały najbardziej z powodu suszy, są tzw. warzywa rosołowe – wśród nich: marchew, pietruszka, także warzywa kapustne.
Stąd mamy obecnie wysokie ceny marchwi, pietruszki i generalnie wszystkich gatunków warzyw.
Dobra wiadomość dla miłośników ćwikły i zupy pomidorowej
Na koniec mamy jednak dobrą wiadomość, szczególnie dla miłośników ćwikły i zupy pomidorowej. Susza nie zaszkodziła burakom ćwikłowym i jak pisaliśmy wcześniej, pomidorom.
REKLAMA
Aleksandra Tycner, jk
REKLAMA