Rząd zajmie się projektem ustawy ułatwiającej wdrożenie Industry 4.0

Rząd zajmie się we wtorek projektem ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości , która ma - zdaniem autorów projektu - pomóc polskiej gospodarce w dostosowaniu się do wyzwań związanych z czwartą rewolucją przemysłową. Przygotowanie projektu autorstwa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii jest wynikiem realizacji projektu "Polska Platforma Przemysłu 4.0", przyjętego w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

2018-10-23, 07:55

Rząd zajmie się projektem ustawy ułatwiającej wdrożenie Industry 4.0
Projekt "Polska Platforma Przemysłu 4.0" to element "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju". Foto: bluebay/Shutterstock.com

Czwarta rewolucja przemysłowa to konsekwencja wykorzystania najnowszych technologii teleinformatycznych, takich jak analizy Big Data, Internet Rzeczy, Machine Learning czy daleko idąca cyfrowa integracja baz danych firm.

- Bierność wobec czwartej rewolucji przemysłowej może spowodować marginalizację polskiej gospodarki. Miałoby to dotkliwe konsekwencje dla dobrobytu obywateli - czytamy w ocenie skutków regulacji.

Według autorów projektu istniejące obecnie podmioty publiczne nie są instytucjonalnie dostosowane do sprostania wymaganiom, jakie wynikają z koncepcji Przemysłu 4.0 (m.in. koordynacja działań publicznych i prywatnych, czy też możliwość finansowania zadań związanych z Przemysłem 4.0 zarówno przez sektor publiczny jak i sektor prywatny), "stąd konieczność powołania krajowego integratora Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości".

Rząd zajmie się także projektem nowelizacji ustawy o prawie autorskim

REKLAMA

Nowe prawo ma za zadanie wdrożyć do polskiego porządku prawnego dyrektywę PE i Rady UE ws. dozwolonych sposobów korzystania z określonych utworów i przedmiotów chronionych prawem autorskim. Unijna dyrektywa z kolei jest pokłosiem międzynarodowych zobowiązań UE wynikających z podpisania traktatu z Marrakeszu dot. ułatwienia dostępu do opublikowanych utworów osobom niewidomym, słabowidzącym i osobom z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi zapoznawanie się z drukiem.

Traktat z Marrakeszu nakłada na Wspólnotę obowiązek określenia wyjątków i ograniczeń w odniesieniu do praw autorskich i praw pokrewnych na potrzeby osób niewidomych, słabowidzących i osób z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi zapoznawanie się z drukiem po to, aby zapewnić możliwość wymiany kopii książek pomiędzy państwami. Wymiana ta dotyczy także audiobooków i innych materiałów drukowanych w specjalnych formatach umożliwiających dostęp osobom niepełnosprawnym

PAP, NRG, kw  

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej