Pomoc przy bioasekuracji. Wkrótce rusza nabór wniosków
5 listopada rozpocznie się nabór wniosków o uzyskanie pomocy przy inwestycjach, związanych z bioasekuracją w gospodarstwach, mającą chronić przed afrykańskim pomorem świń. Zarazem spółki wodne, w dużym stopniu tworzone przez rolników, będą mogły ubiegać się o wsparcie przy przedsięwzięciach zabezpieczających tereny rolnicze przed powodzią.
2018-10-24, 08:00
Posłuchaj
Nabór ten kierowany jest do rolników, którzy posiadają nie mniej niż 50 sztuk świń i do spółek wodnych lub związków spółek wodnych, wyjaśnia Tomasz Nowakowski - zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Wsparcie jest potrzebne
Zdaniem profesora Andrzeja Kowalskiego, dyrektora Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, udzielenie pomocy hodowcom trzody jest nakazem chwili.
- Pomysł wspierania gospodarstw, które chcą dalej kontynuować produkcję trzody chlewnej jest świetnym rozwiązaniem. Środki te, zarówno materialne, pomagające grodzić gospodarstwa jak i stosować różnego rodzaju zabezpieczenia przed gryzoniami, które przenoszą tę chorobę, ale także szkolenie rolników, pokazujące jak można skutecznie ograniczać ryzyko wystąpienia choroby w gospodarstwie – wszystko to jest zasadne, i nie tylko zasadne, ale wręcz konieczne - zauważa profesor.
Pomoc w zależności od potrzeb
Wysokość pomocy w przypadku rolników wynosi do 100 tysięcy złotych, dla spółek wodnych do 500 tysięcy złotych. Są to limity kwot obowiązujące w całym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W odniesieniu do rolników możliwości inwestowania dotyczą kilku rodzajów inwestycji. Są to ogrodzenia chlewni, niecki dezynfekcyjne, urządzenia do dezynfekcji.
Od pierwszego października weszła w życie nowelizacja rozporządzenia, która wprowadziła trzy bardzo korzystne zmiany dla beneficjentów- podkreśla Tomasz Nowakowski. Pierwsza z tych zmian dotyczy rozszerzenia obszaru objętego pomocą na całą Polskę. Zmniejszono też liczbę świń, które musi posiadać rolnik , aby otrzymać pomoc, z trzystu, do pięćdziesięciu sztuk. Kolejną korzystną zmianą jest wprowadzenie dodatkowych możliwości finansowania. Oprócz finansowania niecek dezynfekcyjnych wsparcie można również otrzymać przy budowie bram , kurtyn i tuneli . Spełnieniem postulatów rolników jest też pomoc przy remontach i przebudowie pomieszczeń tak, aby oddzielić trzodę chlewną od pozostałych zwierząt kopytnych.
Na pomoc mogą również liczyć spółki wodne i związki spółek wodnych, w których większość stanowią rolnicy posiadający grunty rolne. Mogą one otrzymać maksymalnie 500 tysięcy złotych w całym okresie realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 na inwestycje w urządzenia zapobiegające zniszczeniu gospodarstw przez powódź. To liczące się wsparcie wobec braku środków, odczuwanego przez spółki wodne - uważa profesor Andrzej Kowalski.
- Regulacja stosunków wodnych jest bardzo kosztowna. Organizacje rolników, w tym spółki wodne mają zbyt mało środków, żeby te działania były efektywne. Skończyły się czasy, gdy wystarczyło wykopać iluś tam metrowy rów i odprowadzić wodę. Powinien być stworzony cały system obejmujący swoją siecią duże połacie gruntów. I wtedy to może być efektywne i skuteczne - dodaje.
Wkrótce początek naboru wniosków
Wnioski o uzyskanie wsparcia można składać od 5 listopada do 4 grudnia w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Istnieje też możliwość składania wniosków poprzez biura powiatowe. Będą one przesyłane dalej do oddziałów regionalnych i tam rozpatrywane.
Audycja powstała we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
REKLAMA
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Dariusz Kwiatkowski, md
REKLAMA