X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk zatwierdził tzw. plan generalny Kraków Airport

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 18:30
Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk zatwierdził w poniedziałek tzw. plan generalny (master plan) dla lotniska Kraków Airport na lata 2016-2036. Według dokumentu opracowanego przez zarząd portu zaplanowane inwestycje osiągną wartość ok. 1 mld zł.
Audio
  • Plan rozwoju zakłada, że w regionie powstanie dodatkowych 10 tysięcy miejsc pracy - mówi prezes krakowskiego lotniska, Radosław Włoszek/ Informacyjna Agencja Radiowa
  • Plany zakładają, że krakowskie lotnisko w ciągu 20 lat nadal będzie największym portem regionalnym w Polsce oraz jednym z liderów wśród tego typu lotnisk w Europie - mówił minister Andrzej Adamczyk/ Informacyjna Agencja Radiowa
Kraków Airport
Kraków AirportFoto: materiały prasowe Kraków Airport

- To wydarzenie ważne z punktu widzenia transportu lotniczego w Polsce, a szczególnie w południowej części kraju. To z jednej strony szansa, a z drugiej zobowiązanie dla władz krakowskiego lotniska, aby je przystosować do rosnącego ruchu lotniczego - zaznaczył minister Adamczyk.

Podkreślił, że zatwierdzony master plan dla Kraków Aiport jest komplementarnym elementem Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). - To są przedsięwzięcia wzajemnie się uzupełniające - zaznaczył.

Prezes Kraków Aiport Radosław Włoszek mówił, że inwestycje ujęte w planie generalnym, będą realizowane przy uwzględnieniu zasad zrównoważonego rozwoju. - Wymagają współpracy na każdym etapie ich realizacji, aby zapewnić sprawne i bezpieczne funkcjonowanie krakowskiego lotniska - dodał.

Kraków Airport obsłużył 5,8 mln pasażerów 

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W zeszłym roku lotnisko obsłużyło ponad 5,8 mln pasażerów, a w tym roku będzie to ponad 6 mln osób.

Inwestycje o wartości 1 mld zł


Zatwierdzony właśnie dokument wyznacza kierunki rozwoju portu lotniczego w ciągu najbliższych dwudziestu lat. Wartość planowanych inwestycji to około 1 mld zł. Według prognoz rozwój lotniska ma wygenerować 10 tys. bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy w Małopolsce.

Realizacja zadań opisanych w planie generalnym lotniska została podzielona na etapy. W pierwszej fazie rozbudowy najważniejszą inwestycją będzie budowa nowej drogi startowej. Pas startowy będzie miał 2,8 tys. m długości i 60 m szerokości. Inwestycja jest szacowana na ok. 250 mln zł.

Dwa warianty nowej drogi startowej 

Zarząd lotniska do decyzji środowiskowej przedstawił dwa warianty przebiegu nowej drogi startowej, które zostały opracowane i uszczegółowione. Rekomendowany przez władze portu jest tzw. wariant północny, biegnący prawie równolegle do istniejącego pasa z odchyleniem o ok. 4 stopnie. Tzw. wariant centralny jest alternatywny pod względem oddziaływania na środowisko i przecina obecną drogę startową. W przypadku obydwu opcji zminimalizowano liczbę tzw. przeszkód lotniczych w ich korytarzu. Obecnie trwa procedura administracyjna zmierzająca do uzyskania decyzji środowiskowej.

Rozbudowa terminala pasażerskiego 

W pierwszym etapie zaplanowano także rozbudowę terminala pasażerskiego. We wrześniu podpisano umowę z wykonawcą projektu. Projektant przedstawi trzy warianty koncepcji rozbudowy terminalu; po ich analizie podjęta zostanie decyzja o wyborze finalnego rozwiązania.

Na płycie postojowej zwiększona zostanie z 22 do ok. 35 liczba stanowisk dla samolotów kodu C (typu Boeing B73). W zeszłym roku rozpoczął się remont najstarszej (południowo-zachodniej) części płaszczyzny postojowej samolotów, rozbudowywana jest również płaszczyzna w części północnej. Zadania realizowane są etapowo, tak by ograniczyć wpływ prowadzonego remontu na bieżącą obsługę statków powietrznych.

Zmiana lokalizacji cargo

Zgodnie z master planem zostanie zmieniona lokalizacja terminalu cargo, będzie on zbudowany bezpośrednio przy obecnej drodze wojewódzkiej 774. Poprawi to dojazd do niego zwłaszcza samochodom ciężarowym, które nie będą już włączały się w wewnętrzny układ komunikacyjny lotniska przy terminalu pasażerskim.

Zgodnie z założeniami ładunki cargo, jak do tej pory, będą obsługiwane głównie samolotami rejsowymi, a operacje cargo będą stanowiły niewielki odsetek lotów wykonywanych z krakowskiego lotniska.

PAP, IAR, NRG, kw  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak