Pierwszy w Europie sąd arbitrażowy do spraw blockchain powstał w Polsce

Przy polskiej Izbie Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii powstał pierwszy w Europie, a drugi na świecie Sąd Arbitrażowy do spraw blockchain. 

2018-12-05, 14:22

Pierwszy w Europie sąd arbitrażowy do spraw blockchain powstał w Polsce
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Na liście arbitrów sądu polubownego znaleźli się prawnicy doświadczeni w zakresie arbitrażu i blockchain, a także osoby, które na co dzień zawodowo zajmują się transakcjami handlowymi z użyciem nowych technologii.  - Prezes Sądu zostanie wybrany 10 grudnia 2018 r. podczas zebrania Zarządu Izby" - czytamy. Izba gromadzi ponad 150 członków.

Naszym głównym celem jest realny wpływ na polską legislację, w szczególności w obszarze podatkowym. Edukacja, współpraca z organami oświaty i rządowymi, kształtowanie zasad dobrych praktyk, wspieranie rozwoju gospodarczego Polski, rozstrzyganie sporów z urzędami to tylko niektóre z obszarów, w które się angażujemy" – wskazał, cytowany w środowym komunikacie, prezes Izby Robert Wojciechowski.

Według Izby równolegle z rozwojem blockchainu transakcje z jego użyciem, kryptowalutami czy smart-kontraktami "wymykają się przepisom prawa". - Jest to zjawisko na tyle nowe, że jedynie nieliczne państwa, np. Malta czy USA podjęły próbę ujęcia go w ramy prawne - wyjaśniono.

W sierpniu 2018 r. w odpowiedzi na tę potrzebę powstała Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii powołana w celu reprezentacji interesów całej branży blockchain i nowych technologii w Polsce - wynika z komunikatu. 8 listopada 2018 r. powołano przy niej również stały Sąd Polubowny do spraw blockchain. Jak podkreślono, jest to pierwsza tego rodzaju organizacja w Europie, a druga (po Japonii) na świecie.

REKLAMA

Rolą Sądu Polubownego do spraw blockchain jest przede wszystkim zapewnienie skutecznego, szybkiego oraz dostosowanego do potrzeb branży sposobu wiążącego rozstrzygania sporów - napisano. 

PAP, kw 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej