Finanse państwa po trzech latach: uszczelnienie, odbudowa dochodów
Uszczelnianie systemu podatkowego, czyli odbudowa dochodów podatkowych państwa, było priorytetem Ministerstwa Finansów przez ostatnie trzy lata, mówiła w radiowej Jedynce szefowa resortu, Teresa Czerwińska.
2018-12-07, 20:22
Posłuchaj
Dodała do tego powstanie Krajowej Administracji Skarbowej, budowę nowoczesnego systemu finansów publicznych, który wykorzystuje nowe technologie i wprowadza nowe narzędzia.
Stabilne finanse publiczne
− Te działania przyniosły efekt w postaci stabilnych finansów publicznych. Bez tego trudno byłoby o tak dobry wzrost gospodarczy i niskie bezrobocie - zauważyła minister Czerwińska.
I wymienia zmniejszenie długu sektora finansów publicznych z ponad 54 procent PKB do poniżej 50 proc. czyli 49 procent, oraz deficytu sektora finansów publicznych z 2,7 proc. PKB w 2015 r. do 0,9 proc. PKB w 2018 r.
− W tym roku zamierzamy dojść do 0,5 proc., -mówi minister.
REKLAMA
Dobry stan budżetu pozwala na wsparcie wzrostu gospodarczego
− To, co leży w gestii ministra finansów, to zaplanowany deficyt budżetowy na poziomie 41,5 miliarda zł w tym roku - dodała Teresa Czerwińska.
Podkreśliła, że dzięki bardzo dobrym parametrom budżetu, możliwe było wywiązanie się państwa ze wszystkich zobowiązań społecznych.
− Ważne jest, żeby wspierać wzrost gospodarczy także w dłuższym okresie, choćby poprzez szereg ulg podatkowych - powiedział wiceminister finansów − Leszek Skiba.
I wymienia ulgi związane z innowacyjnością.
Zmniejszająca się szara strefa „tytoniowa”
− Zmniejsza się także szara strefa w handlu tytoniem - dodał wiceminister Skiba.
Tłumaczy, że zmniejszająca się ilość nielegalnych papierosów sprawia, że rosną dochody z akcyzy od tych wyrobów. Z kolei większe uszczelnienie w obszarze paliw poprzez wprowadzenie tzw. pakietów paliwowego i przewozowego, szybsze zwroty podatku VAT i przyjaźniejsze podejście do przedsiębiorców - wymienił szef Krajowej Administracji Skarbowej, generał Marian Banaś.
Jak podkreśla, w ostatnim czasie zmniejszono liczbę kontroli, ale jednocześnie wzrosła jej skuteczność.
REKLAMA
− Z jednej strony nasi przedsiębiorcy są mniej „nękani” przez naszych kontrolerów, z drugiej wyniki kontroli są zdecydowanie lepsze, wyjaśnia Banaś.
Efekty, szczególnie te fiskalne, możliwe były do osiągnięcia dzięki cyfryzacji resortu. Przykładem Jednolity Plik Kontrolny czy system STIR, dzięki któremu można pozyskiwać informacje o przedsiębiorcach z sektora bankowego.
Dalsze e-usługi, w tym e-PIT, znajdują się już w najbliższych planach Ministerstwa Finansów.
Aleksandra Tycner, jk
REKLAMA