Czym jest wskaźnik PMI i co on pokazuje?
Często słyszymy, że w gospodarce dzieje się dobrze, bo wskaźnik PMI wzrósł, albo przeciwnie - będzie gorzej, bo PMI zmalał. O tym, co pokazuje tej wskaźnik i jakie jest jego znaczenie, Aleksandra Tycner rozmawiała z wiceministrem finansów Leszkiem Skibą.
2018-12-11, 09:32
Posłuchaj
Wiceminister powiedział, że wskaźnik PMI służy ocenie koniunktury gospodarczej. Dzięki spojrzeniu na niego nie musimy już czekać na dane GUS-u, których zebranie zajmuje trochę czasu. Leszek Skiba wyjaśniał, że wskaźnik jest kształtowany przez firmy komercyjne na podstawie ankiet, przeprowadzonych przez menedżerów, którzy sami oceniają koniunkturę w swojej branży, informują o liczbie nowych zamówień itd.
- To wskaźnik tzw. koniunktury wyprzedzającej, ale on tak naprawdę odpowiada, jaka jest sytuacja w danym dniu - podkreślił.
Wiceminister mówił, że PMI zostało wymyślone w krajach anglosaskich w odpowiedzi na zapotrzebowanie menedżerów, by jak najszybciej widzieć ewentualne zmiany koniunktury.
Najlepiej, by PMI było wyższe niż 50 punktów
Obecnie wskaźnik opracowuje firma Markit. Cezurą jest poziom 50 punktów - jeżeli wskaźnik jest niższy, to możemy mówić o spowalniającej gospodarce, jeżeli jest wyższy - to mamy fazę ekspansji.
REKLAMA
W Polsce listopadzie PMI dla przemysłu wyniósł po raz pierwszy od dawna poniżej 50 procent. Według Leszka Skiby pokazuje to, że w tym roku jest dobrze, ale w przyszłym roku - zgodnie zresztą z przewidywaniami władz - tempo wzrostu gospodarczego prawdopodobnie będzie niższe niż w tym roku i wyniesie 3,8 procent.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md
REKLAMA