PPK najpierw pojawią się w dużych firmach
1 stycznia debiutują Pracownicze Plany Kapitałowe. Jednak realne skutki pojawią się w drugiej połowie przyszłego roku, bo obowiązek tworzenia PPK przez przedsiębiorstwa rozpoczyna się 1 lipca 2019 roku i na pierwszy ogień idą te największe, zatrudniające powyżej 250 osób.
2018-12-28, 08:15
Posłuchaj
Adam Gola, przezes Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego Pocztylion Arka mówi, że firmy będą musiały utworzyć fundusz PPK, a pracownik będzie mogł wypisać się z programu. Co 4 lata będzie jednak ponownie zapisywany przez pracodawcę, ale i wówczas nie będzie miał problemu z opuszczeniem programu.
- System jest bardzo elastyczny i jest tak skonstruowany, by dać jak najwiekszą korzyść pracownikom - podkreśla.
System obowiązkowo obejmie osoby do 55. roku życia, ale osoby starsze mogą się dobrowolnie do niego zapisać. Przy zmianie pracy pieniądze wędrują za pracownikiem - przypomina Adam Gola. Jeśli natomiast pracownik przejdzie do firmy, gdzie nie ma PPK, to zebrane wcześniej środki będą "pracować" u starego pracodawcy.
Nie trzeba czekać do 60-tki
Ustawodawca obniżył wiek, w którym będzie można sięgnąć po te pieniądze. Wynosi 60 lat dla kobiet i mężczyzn. Jeśli zrobimy to wcześniej, bo jednak są to prywatne środki, to trzeba będzie zwrócić dopłaty od państwa - mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Jak dodaje, mimo że w takiej sytuacji będziemy musieli oddać część tego, co zaoszczędziliśmy, a także zapłacić podatek od zysków, to i tak będziemy "do przodu".
To są pieniądze prywatne. I jeśli ktoś chciałby je znacjonalizować, to z równym prawdopodobieństwem, jak mógłby to zrobić w wypadku naszych nieruchomości, lokat bankowych czy samochodu - zaznacza Bartosz Marczuk.
Pracownicze Plany Kapitałowe są przeznaczone dla około 11,5 mln zatrudnionych. Będą wprowadzane etapami aż do 2021 roku - w zależności od wielkości firmy.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md
REKLAMA