X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Masz przychód niższy niż 63 tys. zł. ? Skorzystaj z małego ZUS-u

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 11:27
To ma być ułatwienie dla firm, które prowadzą działalność na małą skalę. Jeszcze tylko do wtorku, 8 stycznia, można zgłaszać wnioski i skorzystanie z tzw. małego ZUS-u, czyli obniżonych, preferencyjnych stawek na ubezpieczenia społeczne. Prawo do tego mają te firmy, które w czasie działalności w całym zeszłym roku uzyskały przychód nie wyższy niż 63 tysięcy złotych, co jest trzydziestokrotnością minimalnego wynagrodzenia w 2018 roku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, FreelySky

Z małego ZUS-u mogą skorzystać też te przedsiębiorstwa, które nie działały przez cały rok (np. ich funkcjonowanie było zawieszone). Wówczas przy wyliczaniu przychodu trzeba zastosować proporcję. Jak to zrobić?

- Podziel trzydziestokrotność minimalnego wynagrodzenia w poprzednim roku przez liczbę dni kalendarzowych w poprzednim roku i pomnóż przez liczbę dni, w których prowadziłeś działalność. Wynik równy lub wyższy 0,5 grosza zaokrąglij w górę, niższy niż 0,5 grosza – w dół. Jeśli np. prowadziłeś działalność tylko przez 250 dni, to za 2018 rok (płaca minimalna 2100 zł) próg wyniesie 43 150,68 zł (63000 zł / 365 dni x 250 dni - czytamy w rządowym poradniku. Następnie uzyskaną w ten sposób kwotę należy porównać z ustawowym limitem. Jeżeli jest niższa - wówczas mamy prawo do małego ZUS-u.

Co ważne, niższe składki można płacić maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

Mniej zapłacimy tylko za ubezpieczenia społeczne (emerytalne itp.). Mały ZUS nie obejmuje składki zdrowotnej.

Komu mały ZUS przysługuje, a komu nie?

Oprócz limitu, którego nie można przekroczyć, jest też kilka innych warunków do spełnienia, by z skorzystać z preferencyjnych stawek.

  • Trzeba być przedsiębiorcą, zarejestrowanym w CEIDG
  • Działalność gospodarcza w zeszłym roku musiała trwać dłużej niż 60 dni
  • Nie wykonuje się tej samej pracy dla byłego lub obecnego pracodawcy, jaką wykonywało się w zeszłym roku

Ten ostatni warunek to zabezpieczenie przed coraz popularniejszym przechodzeniem pracowników na własną działalność. Osoba, która podjęła taką decyzję i będzie dalej świadczyć pracę w tym samym miejscu, z preferencyjnych stawek nie skorzysta. Przepisy przewidują jeszcze kilka bardziej szczegółowych warunków - dokładnie informacje na ten temat można znaleźć na stronach rządowych.

Z małego ZUS-u nie skorzystają natomiast osoby, które (oprócz firmy) w zeszłym roku:

  • wykonywały wolny zawód lub pracę twórczą (np. artyści)
  • były wspólnikami spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej albo jednoosobowej spółki z o.o.
  • prowadziły publiczną/niepubliczną szkołę, placówkę wychowawczą lub ich zespół

Krótki termin na zgłoszenie. Jak złożyć wniosek?

Skorzystanie z małego ZUS-u jest dobrowolne, tj. każdy przedsiębiorca musi wyrazić chęć skorzystania z preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne. Aby to zrobić, trzeba zgłosić się do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Czas na to firmy mają do 8 stycznia. "Rzeczpospolita" ostrzegała w ostatnich dniach, że ten termin jest zbyt krótki i zdecydowana większość małych firm nie skorzysta z małego ZUS-u, a następną szansę na zgłoszenie będą miały dopiero za rok. Stąd też pojawiły się plotki o możliwym wydłużeniu tego terminu. Na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia w tej sprawie ze strony władz.

Aby zgłosić się do małego ZUS-u, trzeba wyrejestrować się z dotychczasowego ubezpieczenia. Robimy to za pomocą formularza ZUS ZWUA, jako datę wyrejestrowania podając 1 stycznia 2019 roku.

Następnie wypełniamy formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (jeśli płaci się jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne) i podajemy kod:

  • 05 90 (jeżeli nie mamy prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy)
  • 05 92 (jeśli takie prawo mamy)

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach ZUS lub pod adresem www.biznes.gov.pl.


Według rządowych szacunków, prawo do małego ZUS-u może mieć około 170 tysięcy polskich firm.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, biznes.gov.pl, md

Zobacz więcej na temat: zmiany w 2019 roku ZUS firma

Czytaj także

Chcesz płacić tzw. "mały ZUS"? Masz czas do 8 stycznia na złożenie wniosku

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 09:47
Od 1 stycznia 2019 r. wejdzie w życie ustawa o niższych składkach ZUS dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. Rejestracja przedsiębiorców uprawnionych do płacenia mniejszych składek ZUS jest możliwa tylko do 8 stycznia - przypomina rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mały ZUS". Co trzeba wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 11:50
Aby skorzystać z "Małego ZUS-u", przedsiębiorcy powinni zarejestrować się do ubezpieczeń społecznych do 8 stycznia 2019 r. z nowym kodem, który zaczyna się od cyfr 05 90 albo 05 92 – jeśli mają przyznaną rentę z tytułu niezdolności do pracy – przypomina rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz.
rozwiń zwiń