X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Gospodarcze podsumowanie tygodnia: wejście w życie pakietu dla MŚP, mały ZUS, wyższa płaca minimalna

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 13:35
Wejście w życie pakietu dla małych i średnich przedsiębiorstw, mały ZUS dla małych firm oraz wzrost płacy minimalnej do 2 tys. 250 złotych - to najważniejsze wydarzenia gospodarcze minionego tygodnia.
Audio
  • Część I - wydarzenia minionego tygodnia komentowali w Polskim Radiu 24 Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole i wykładowca w Szkole Głównej Handlowej oraz Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium. Gospodarzem audycji była Sylwia Zadrożna/Naczelna Redakcja Gospodarcza
  • Cześć II - wydarzenia minionego tygodnia komentowali w Polskim Radiu 24 Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole i wykładowca w Szkole Głównej Handlowej oraz Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium. Gospodarzem audycji była Sylwia Zadrożna/Naczelna Redakcja Gospodarcza
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock

A wydarzenia minionego tygodnia komentowali w Polskim Radiu 24 Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole i wykładowca w Szkole Głównej Handlowej oraz Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium. Gospodarzem audycji była Sylwia Zadrożna.

Pakiet dla MŚP 

Od Nowego Roku wszedł w życie pakiet dla małych i średnich przedsiębiorstw. To prawie 50 rozwiązań prawnych, które mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. A dzięki temu przez 10 lat firmy mają zaoszczędzić blisko 40 mld zł. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz wyjaśnia, że jedno z rozwiązań polega na uwzględnieniu wartości pracy małżonka jako kosztu uzyskania przychodu. Przepisy pozwolą też skończyć z - jak się wyraziła - "fikcją badań BHP".

Pakiet dla MŚP wprowadza też między innymi rozwiązanie nazwane IP Box. To obniżenie do 5 procent podatku CIT od dochodów uzyskanych dzięki prawu własności intelektualnej. Celem jest wsparcie firm prowadzących działalność badawczo-rozwojową. Inna ciekawa zmiana to e-akta pracownicze.

Zawsze "coś po górkę"

- Generalnie pozytywnie oceniam te zmiany. To krok w dobrym kierunku - mówił Marek Kłoczko. Ale jego zdaniem należy pamiętać, że mali i średni przedsiębiorcy, którzy nie mają takiej obsługi prawnej jak korporacje „cały czas mają pod górkę”. – Coś się poprawi i polepszy a za chwilę wchodzą w życie kolejne przepisy, które nie uwzględniają specyfiki działania MŚP - mówił. Jako przykład podał wprowadzenie RODO, czyli przepisów, które nie w każdym aspekcie wynikały z wymogów stawianych przez Unię Europejską.

Podobne zdanie ma Grzegorz Maliszewski. – Trudno oceniać negatywnie te działania, bo upraszczanie procedur i pozbywanie się fikcyjnych procedur, jak szkolenia BHP, są jednoznacznie pozytywne. Ale powstaje pytanie, co chcemy osiągnąć i jakie jest całościowe wsparcie dla firm – mówił gość Polskiego Radia 24.

Ograniczenie "mitręgi działalności biznesowe" 

Jakub Borowski zwrócił uwagę, że nowe przepisy ograniczają „mitręgę działalności biznesowej”. – Na mnie zrobiło wrażenie skrócenie okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej – dodał.

Zwrócił uwagę, że są też zmiany wpływające bezpośrednio na finansowe aspekty prowadzenia firmy. Jako przykład podał obniżenie progu uzyskania statusu małego podatnika.

Wzrost płacy minimalnej

Od 1 stycznia 2019 roku wzrosła płaca minimalna. Jest ona wyższa o 150 zł niż w roku ubiegłym poprzednim, czyli wynosi 2 tys. 250 zł, a minimalna stawka godzinowa to 14,70 zł. Minister Rafalska wyjaśniła, że oznacza to, iż najniższe wynagrodzenie wzrosło o 7,1 procent i stanowi 47,2 procent prognozowanego na ten rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Minister zwróciła uwagę, że tegoroczne minimalne wynagrodzenie jest o 500 złotych wyższe, niż w roku 2015.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że najniższą pensję krajową otrzymuje półtora miliona Polaków.

-  Skala wzrostu wynagrodzeń jest zbliżona do tego, co się dzieje w sektorze przedsiębiorstw. Skala podwyżki jest, więc spójna z ogólną tendencją na rynku pracy i stopniowo rosnącej presji placowej - mówił Grzegorz Maliszewski. Jego zdaniem płace w gospodarce nadal będą rosły w zbliżonym tempie do 2018 roku, pomimo że stopa bezrobocia przestanie już spadać.

Marek Kloczko stwierdził, że płaca minimalna więcej emocji budziła w czasie kiedy kilka lat temu było wyższe bezrobocie. Nadal jednak dyskusyjna pozostaje płaca minimalna zróżnicowana regionalnie. - Są regiony gdzie ta płaca minimalna nie pozwala na tworzenie miejsc pracy. Tam nie ma takiej lokalnej siły nabywczej żeby przedsiębiorca mógł tyle zapłacić pracownikom  - dodał. 

- Dyskusja trwa od lat, ale z przyczyn politycznych wprowadzenie zróżnicowania płacy minimalnej jest ekstremalnie trudne - stwierdził Jakub Borowski.  

W drugiej części audycji goście rozmawiali m.in. o dynamice inflacji, spadkach cen paliw oraz o wskaźniku PMI dla strefy euro, który w grudniu znalazł się na najniższym poziomie od czterech lat, sygnalizując gwałtowne wyhamowanie wzrostu europejskiej gospodarki.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Sylwia Zadrożna, kw 

Czytaj także

Konstytucja dla biznesu. Co oznacza dla przedsiębiorców?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 16:00
Rząd przyjął pakiet pięciu projektów dotyczących zmian w prawie gospodarczym, składających się na tzw. konstytucję dla biznesu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masz przychód niższy niż 63 tys. zł. ? Skorzystaj z małego ZUS-u

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 11:27
To ma być ułatwienie dla firm, które prowadzą działalność na małą skalę. Jeszcze tylko do wtorku, 8 stycznia, można zgłaszać wnioski i skorzystanie z tzw. małego ZUS-u, czyli obniżonych, preferencyjnych stawek na ubezpieczenia społeczne. Prawo do tego mają te firmy, które w czasie działalności w całym zeszłym roku uzyskały przychód nie wyższy niż 63 tysięcy złotych, co jest trzydziestokrotnością minimalnego wynagrodzenia w 2018 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mała zmiana w Małym ZUS? "Jest to możliwe"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 14:10
Sejm może na jednym z najbliższych posiedzeń zmienić ustawę, by wydłużyć termin rejestracji Małego ZUS - powiedział rzecznik MŚP Adam Abramowicz. Zaznaczył, że nie będzie konieczności zmiany ustawy, jeśli dużo osób się zarejestruje.
rozwiń zwiń