"Pieniądz nie śpi": czym jest adaptacja klimatyczna?

Często słyszymy o postępującym globalnym ociepleniu, które w przyszłości może spowodować duże problemy dla ludzkości, w tym np. dla mieszkańców wysp na Pacyfiku. Póki co, z jednej strony, możemy walczyć z tym zjawiskiem, a z drugiej - przystosowywać się do zmian klimatu, czyli się do nich adoptować.

2019-01-14, 09:11

"Pieniądz nie śpi": czym jest adaptacja klimatyczna?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, Roschetzky Photography

Posłuchaj

Czym jest adaptacja klimatyczna? (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska Krystian Szczepański mówi, że adaptacja to  tyle co przystosowanie do zmian klimatu. A szybkie zmiany w tej kwestii nie zawsze pozwala nam szybki się zaadaptować. Chodzi np. o kwestie opadów, które u nas są rzadsze niż kiedyś, ale jeśli już przychodzą, to są ulewne. To z kolei zmusza ludzi np. do magazynowania wody, którego też trzeba się nauczyć.

Mieszkańcy rejonów tropikalnych muszą się liczyć z większym natężeniem huraganów, co jest związane m.in. ze wzrostem temperatury mórz. Co mogą zrobić ludzie?

- Swoich organizmów nie zmienimy, ale powinniśmy dostosować np. służbę zdrowia - przygotować odpowiednie usługi zdrowotne dla osób, dla których te ekstremalne zjawiska są wyjątkowo groźne, czyli dla osób starszych i dla dzieci - wyjaśnia Krystian Szczepański. Jak dodaje, działaniem, które łagodzi zmiany klimatu, może być też sadzenie drzew w miastach i rozwijanie parków oraz właściwa gospodarka przestrzenna, w tym unikanie nadmiernego "betonowania" miast.

- To głównie zmiana mentalna. Nie betonujemy, otwieramy, zagospodarujemy wodę, wprowadzamy więcej zieleni - mówi Krystian Szczepański.

REKLAMA

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej