Plastik zaśmieca świat: w Polsce też nie radzimy sobie z tym problemem
Dziś obchodzimy dzień bez Opakowań Foliowych, a tymczasem w Polsce zużywa się rocznie 3 i pół miliona ton plastiku.
2019-01-23, 10:57
Posłuchaj
− Jedna trzecia wykorzystywana jest do produkcji opakowań i to ta branża w pierwszej kolejności będzie musiała znaleźć sposób na skuteczny recykling odpadów z tworzyw sztucznych - mówi Julia Patorska, lider zespołu analiz ekonomicznych w Deloitte.
Największy problem z opakowaniami – większość nie podlega recyklingowi
Jak wyjaśnia, opakowania najczęściej stają się odpadem, nie podlegając recyklingowi i to właśnie one najbardziej zaśmiecają środowiska.
Jak dodaje, z prawie miliona ton tworzyw sztucznych, które trafiają na rynek w postaci opakowań, prawie 700 tys. trafia do gospodarstw domowych i te poprzez selektywną zbiórkę powinny być poddawane recyklingowi.
Tylko 40 proc. opakować poddawane jest recyklingowi
Tymczasem poziom recyklingu opakowań wprowadzonych do gospodarstw domowych wynosi w Polsce jedynie 40 procent.
REKLAMA
Jednak, jak zauważa gość Polskiego radia 24, plastik plastikowi nierówny.
Problemem są nie tylko opakowania
− Plastik używany w budownictwie czy motoryzacji służy nam przez wiele lat, np. styropian, który bardzo trudno poddaje się recyklingowi służy nam dziesiątki lat, stąd korzyści z jego używania są większe niż przy używaniu jednorazowych opakowań, czy produktów jednorazowego użytku, takich jak jednorazowe sztućce, słomki czy patyczki do uszu – mówi gość Polskiego Radia 24.
Wycofania z rynku jednorazowych, plastikowych produktów chce też Komisja Europejska i ma na to wstępną zgodę unijnych krajów.
Sylwia Zadrożna, jk
REKLAMA
REKLAMA