X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Rząd uprości legalizację samowoli budowlanych. Potrzebne będą tylko trzy dokumenty

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 21:01
Zalegalizujemy samowole budowalne, które mają ponad 20 lat - zapowiedział w poniedziałek wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Dodał, że nowe przepisy mają wejść w życie na początku 2020 roku.
Rząd chce uprościć legalizację samowoli budowlanych
Rząd chce uprościć legalizację samowoli budowlanychFoto: pixabay

Soboń zaznaczył, że uproszczona procedura legalizacyjna jest jednym z elementów nowego prawa budowlanego, nad którym pracuje resort inwestycji i rozwoju.

Obecny proces legalizacji jest kosztowny i bardzo trudny

Obecnie - jak powiedział - proces zalegalizowania jest trudny i kosztowny: trzeba wykazać, że budynek z jest zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego i zapłacić ok. 50 tys. zł (za dom jednorodzinny - PAP). Z danych MIiR wynika, że w ubiegłym roku zalegalizowano tylko 300 nieruchomości, rozebrano natomiast ponad 2 tys.

Do legalizacji potrzebne tylko trzy dokumenty: oświadczenie właściciela, inwentaryzacja geodezyjna oraz ekspertyza o bezpieczeństwie obiektu

− Jeśli nowe prawo budowlane wejdzie w życie, do legalizacji potrzebne będzie tylko oświadczenie właściciela, że budynek powstał ponad 20 lat temu, uproszczona inwentaryzacja geodezyjna, a także ekspertyza budowalna, potwierdzająca, że obiekt jest bezpieczny - powiedział Soboń.

Z legalizacji można skorzystać, jeśli wobec budynku nie toczy się żadne postępowanie

 Zaznaczył jednak, że na abolicję można liczyć tylko wówczas, jeżeli samorząd, sąsiedzi lub nadzór budowalny nie wnosił dotąd żadnych zastrzeżeń wobec nieruchomości. "Właściciele budynków, wobec których toczą się jakiekolwiek postępowania, nie będą mogli skorzystać z uproszczonej procedury" - wskazał.

Legalizacja powinna wpłynąć na stan eksploatowanych budynków

Wiceminister Artur Soboń mówił, że nie zachęca do samowoli, ale budynki, które powstały ponad 20 lat temu i są bezpieczne powinny zostać poddane prostszej i tańszej procedurze legislacyjnej, po to, żeby były bezpieczniej eksploatowane w przyszłości. Podkreślił, że chodzi np. o możliwość ich legalnego remontu czy obowiązkowych przeglądów okresowych.

Funkcjonowanie nielegalnych obiektów budowlanych wiąże się bowiem, mówił, z pominięciem przez ich właścicieli stosowania przepisów rozdziału 6 Prawa budowlanego, zapewniających utrzymanie budynków w prawidłowym stanie technicznym i ich bezpieczne użytkowanie. Takie postepowanie może nieść za sobą negatywne skutki, związane z powstaniem zagrożenia w obiektach, nie poddawanych okresowym kontrolom.

Na legalizacji skorzystają samorządy

− Ci, którzy zalegalizują budynek, będą mieli gwarancję, że ich obiekt jest bezpieczny, a samorząd będzie miał podatek od nieruchomości" - powiedział Soboń. Przyznał, że dziś część osób użytkujących samowole nie płaci podatku, ale skala tego zjawiska nie jest znana.

W Polsce jest około pół miliona „samowolek”

Jak podkreślił główny inspektor nadzoru Norbert Książek, samowola to budynek wybudowany bez pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Ze statystyk resortu wynika, że większość z nich to domy jednorodzinne, ale są też budynki wielorodzinne, zabudowania gospodarcze, przemysłowe i magazynowe a nawet hotele czy obiekty użyteczności publicznej. Szacuje się, że jest ich w Polsce ok. 500 tys.

Zobacz więcej na temat: budownictwo prawo rząd
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak