X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Zamiana użytkowania na własność: kłopot z zaświadczeniami

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 13:32
Od stycznia tego roku użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zostało przekształcone na własność, ale dopiero zaświadczenie z urzędu poświadczy, czy dotyczy to naszego lokalu. A z tymi są problemy.
Audio
  • O kłopotach z zaświadczenia mi o prawie do przekształcenia użytkowania na własność, mówią goście radiowej Jedynki./Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Od stycznia tego roku użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zostało przekształcone na własność, ale dopiero zaświadczenie z urzędu poświadczy, czy dotyczy to naszego lokalu. A z tymi są problemy.
Od stycznia tego roku użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zostało przekształcone na własność, ale dopiero zaświadczenie z urzędu poświadczy, czy dotyczy to naszego lokalu. A z tymi są problemy.Foto: pixabay

− Jeśli nie mamy jeszcze takiego zaświadczenia, to lepiej jest jednak uregulować dotychczasową opłatę za użytkowanie wieczyste, mówi w radiowej Jedynce wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Jak wyjaśnia, lepiej jest dopytać w urzędzie gminy, czy nasz grunt się przekształcił, czy nie, tak aby nie było wątpliwości.

− Jeśli zapłacimy opłatę z tytułu użytkowania wieczystego, to miasto czy gmina zaliczy ją na poczet opłaty przekształceniowej - dodaje.

Kłopot z zaświadczeniami: wydłuża się czas ich otrzymywania

Tymczasem okazuje się, że czas oczekiwania na zaświadczenia się wydłuża, a to może utrudnić obrót nieruchomościami.

JerzySobański z Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, potwierdza, że panuje spore zamieszanie, związane nie tylko z podatkiem ale i z wydawaniem zaświadczeń świadczących o tym, że grunt jest przewłaszczony.

− Znamy przykłady składania wniosków na początku roku i braku odpowiedzi do dzisiaj – mówi gość radiowej Jedynki.

− Ponadto, dodaje, przedłużane są okresy wydawania zaświadczeń, co oznacza, że sposób przeprowadzenia, może i słusznej ustawy, jest daleki od ideału – mówi Sobański.

W warszawie notariusze idą klientom na rękę – wystarczy nie zaświadczenie, ale poświadczenie o wystąpieniu o zaświadczenie

− Warszawscy notariusze starają się ułatwić klientom obrót nieruchomościami - mówi Joanna Lebiedź, z agencji Lebiedź Nieruchomości.

− Kancelariom wystarczy tylko wystąpienie do gminy o wydanie takiego zaświadczenia i na tej podstawie można dokonywać obrotu ta nieruchomością – tłumaczy ekspertka.

Tyle, że to nie zamyka problemu.

Jak wyjaśnia, notariusz pojawia się na początku drogi, na jej końcu pojawia się sąd wieczystoksięgowy, gdzie będzie dokonywany wpis nowego właściciela.

− Na razie w Warszawie posługujemy się poświadczeniem wystąpienia do gminy o zaświadczenie – mówi Joanna Lebiedź.

Karolina Mózgowiec, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przekształcenie użytkowania na własność: bonifikaty wg stawek samorządowych. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 16:51
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Nowelizacja pozwala na zrównanie stawek procentowych bonifikat gruntów skarbowych z samorządowymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamiana użytkowania wieczystego we własność: zaświadczenia o przekształceniu do końca roku

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 17:16
W ciągu dwunastu miesięcy samorządy powinny wydać zaświadczenia o zmianie formy własności - poinformował wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Przedstawiamy, jak krok po kroku przeprowadzić przekształcenie.
rozwiń zwiń