Polsko-niemiecka konferencja Warsaw Climate And Energy Talks w Warszawie: jak pogodzić rozwój gospodarczy nie niszcząc klimatu?
Nowe możliwości biznesowe wynikające z polityki klimatycznej i sprawiedliwa transformacja były tematem polsko-niemieckiej konferencji Warsaw Climate and Energy Talks, w której udział wzięli minister środowiska Henryk Kowalczyk, wiceminister Michał Kurtyka, Prezydent COP24 i wiceminister środowiska Niemiec Jochen Flasbarth.
2019-04-05, 18:17
Otwierając spotkanie minister Henryk Kowalczyk podkreślił, że spotkania w ramach Polsko-Niemieckiego Forum na Rzecz Klimatu i Energii stały się już tradycją, co świadczy o dobrej, konstruktywnej współpracy pomiędzy naszymi krajami w dziedzinie ochrony środowiska i klimatu.
Polska aktywnie realizuje politykę klimatyczną
Polska jest bardzo aktywna w polityce klimatycznej, chcemy dalej współpracować na rzecz czystego powietrza – mówił szef resortu środowiska witając delegację rządu z Niemiec.
Minister Henryk Kowalczyk powiedział, że mimo iż od zakończenia szczytu klimatycznego COP 24 w Katowicach upłynęło kilka miesięcy, to Polska pozostaje w dalszym ciągu aktywna w polityce klimatycznej.
− Chcemy kontynuować współpracę z Niemcami, tak aby wypracować na forum globalnym i europejskim konkretne rozwiązania, korzystne dla środowiska - mówił Henryk Kowalczyk.
REKLAMA
Przed nami ambitny cel - osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.
Minister odniósł się także do komunikatu "Czysta planeta dla wszystkich", który opublikowała Komisja Europejska w ubiegłym roku.
− Scenariusz osiągnięcia już w roku 2050 neutralności klimatycznej jest bardzo ambitny - ocenił Henryk Kowalczyk.
− Polska jest zwolennikiem ewolucyjnych zmian w europejskim sektorze energetycznym, które będą przeprowadzane w sposób zrównoważony i z poszanowaniem indywidualnych uwarunkowań poszczególnych państw Unii Europejskiej – zaznaczył minister Kowalczyk.
W walce o neutralność klimatyczną wielkie znaczenie mają innowacyjne rozwiązania w przemyśle
Minister Kowalczyk zwrócił ponadto uwagę, że na drodze do neutralnej dla klimatu gospodarki nie do przecenienia jest znaczenie innowacyjności.
REKLAMA
− To właśnie przemysł jest inicjatorem i katalizatorem innowacji i na tym polu należy szukać rozwiązań, aby przeprowadzenie transformacji odbyło się przy społecznej akceptacji, z jednoczesnym zapewnieniem nowych miejsc pracy wobec likwidowanych wskutek polityki klimatycznej. Jest to warunek niezbędny do realizacji każdego kierunku działań – podkreślił minister Kowalczyk.
Działania proklimatyczne wymagają zgody biznesu, większej świadomości społecznej oraz poparcia społecznego
Podkreślił, że realizacja stojących przed krajami wyzwań wymaga zaangażowania nie tylko państw członkowskich UE, ale także zaangażowania przedstawicieli biznesu oraz zwiększenia świadomości społecznej i uzyskania poparcia społecznego dla prowadzonych działań.
Szef resortu środowiska dodał, że jednocześnie można chronić klimat i rozwój gospodarczy państwa.
Rozwiązania proklimatyczne powinny dotyczyć wszystkich sprawiedliwie
− Konieczna jest sprawiedliwa transformacja. Musimy wykorzystywać pojawiające się szanse, jednak nie możemy zapominać, że to, co jest szansą dla jednych, dla innych może się wiązać z niepewnością o swoją przyszłość - mówił szef resortu środowiska.
REKLAMA
Polska, która 80 proc. energii czerpie z węgla, deklaruje stopniowe odchodzenie od tej kopaliny
Polski rząd proponuje stopniowe odchodzenie od węgla, czyli mix energetyczny. Obecnie 80 procent energii powstaje z węgla. 20 procent stanowią: ropa naftowa, biomasa, gaz ziemny, energia wiatrowa i słoneczna.
Polska redukuje emisję gazów cieplarnianych, wdrożyła program „Czyste powietrze”
Minister przypomniał, że w ostatnich latach Polska zredukowała emisję gazów cieplarnianych o 30 procent. Henryk Kowalczyk zapewnił, że za sprawą rządowego programu "Czyste powietrze" jakość powietrza w Polsce z każdym rokiem będzie coraz lepsza.
Na program wymiany pieców i termomodernizację przeznaczono 103 mld zł
Do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska wpłynęło już ponad 40 tysięcy wniosków o przyznanie dotacji oraz pożyczek na termomodernizację i wymianę pieców.
Budżet programu "Czyste Powietrze" wynosi około 103 miliardów złotych. W ramach programu można uzyskać dotację oraz pożyczkę na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła. Można otrzymać nawet do 90 procent dotacji.
REKLAMA
Polska stawia na elektromobilność – za 3-4 lata ruszy produkcja aut elektrycznych
W Polsce rząd pracuje nad rozwojem elektromobilności. Na przełomie 2022 i 2023 r. ma rozpocząć się produkcja aut elektrycznych. Budowa fabryki takich pojazdów ma kosztować 2 miliardy złotych. Prace znajdzie w niej około 3 tysięcy osób.
Polska była organizatorem COP 24. Szczyt klimatyczny odbył się w grudniu w Katowicach, i jak podsumował rząd, zakończył się sukcesem. Uczestnicy wydarzenia, przedstawiciele niemal 200 państw z całego świata, podpisali tak zwaną księgę reguł katowickich, która stanowi mapę drogową działań w ramach walki z ocieplaniem się klimatu.
„Warsaw Climate and Energy Talks” zrodziło się w 2013 r. z inicjatywy Ministerstw Środowiska Polski i Niemiec. Celem cyklu jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń i wiedzy oraz zintensyfikowanie polsko-niemieckiego dialogu między podmiotami ze świata polityki, biznesu, nauki i społeczeństwa obywatelskiego.
NRG, PAP, IAR, jk
REKLAMA
REKLAMA