X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Już ponad 580 tys. cudzoziemców zatrudnionych w Polsce płaci składki ZUS. Największą grupą są Ukraińcy

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 15:18
- Ponad 580 tys. cudzoziemców zatrudnionych w Polsce płaci składki ZUS - powiedział rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz.
Audio
  • Ponad 580 tysięcy cudzoziemców zatrudnionych w Polsce płaci składki ZUS - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz. /IAR/.
  • 58 procent cudzoziemców pracuje u nas na podstawie umowy o pracę. Mniejsza grupa, poniżej 10 procent, prowadzi własną działalność gospodarczą, a pozostali obcokrajowy pracują na podstawie umów cywilno-prawnych./IAR/.
Sektory, w których najczęściej znajdują zatrudnienie to w pierwszej kolejności usługi administrowania - ochrona, sprzątanie, na drugim miejscu jest przemysł przetwórczy a na trzecim budownictwo
Sektory, w których najczęściej znajdują zatrudnienie to w pierwszej kolejności usługi administrowania - ochrona, sprzątanie, na drugim miejscu jest przemysł przetwórczy a na trzecim budownictwoFoto: pixabay

Największą grupą płacącą składki na ubezpieczenia społeczne są Ukraińcy - podkreśla rzecznik ZUS. Wyjaśnia, że składki opłaca 431 tys. z nich.

Składki oprócz Ukraińców płaci także 35 tys. Białorusinów, a w dalszej kolejności w granicach 5-4 tys. obywateli Wietnamu, Mołdawii i Indii.

66 proc. cudzoziemców, którzy u nas pracują i odprowadzają składki, to mężczyźni.

Około 60 proc. cudzoziemców pracujących w Polsce ma umowę o pracę

Rzecznik wyjaśnia też, że 58 proc. cudzoziemców pracuje u nas na podstawie umowy o pracę.

Mniejsza grupa, poniżej 10 proc., prowadzi własną działalność gospodarczą, a pozostali obcokrajowy pracują na podstawie umów cywilnoprawnych.

Sektory, w których najczęściej znajdują zatrudnienie, to w pierwszej kolejności usługi administrowania - ochrona, sprzątanie, na drugim miejscu jest przemysł przetwórczy, a na trzecim budownictwo.

IAR, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Te branże nie poradzą sobie bez pracowników z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 20:31
Rolnictwo, budownictwo, handel, hotelarstwo i gastronomia, usługi domowe, to sektory, w których zatrudnianie Ukraińców „ma kluczowe znaczenie”; obecnie Ukraińcy to ok. 90 proc. wszystkich cudzoziemców, którzy dostają u nas zezwolenia na pracę – podał ekspert Paweł Kaczmarczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Szwed: jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o ułatwienia przy zatrudnianiu cudzoziemców

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 12:35
- Jeżeli popatrzymy na kraje unijne, to jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o ułatwienia przy zatrudnianiu cudzoziemców: mamy pracę krótkoterminową w ramach oświadczeń, mamy tak zwaną dyrektywę sezonową oraz normalne zezwolenia na pracę – powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czeka nas exodus Ukraińców z Polski? 30 procent uczy się już niemieckiego

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 16:33
Wszystko wskazuje na to, że może ziścić się czarny scenariusz dla polskiego rynku pracy – w którym wielu Ukraińców pracujących obecnie w Polsce, wyjedzie do Niemiec. Sygnałem jest gwałtowny wzrost zainteresowania nauką języka niemieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjadą Ukraińcy, przyjadą Wietnamczycy? Polskie firmy szukają pracowników

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 07:30
Polskie firmy są coraz bardziej zainteresowane zatrudnieniem pracowników z Wietnamu w związku z obawami, że inni pracujący w Polsce obcokrajowcy mogą wyjechać – powiedział ekspert z Zagranicznego Biura Handlowego w mieście Ho Chi Minh, Krzysztof Hajłasz.
rozwiń zwiń