X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Zmiany w zamianie użytkowania wieczystego na własność

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 21:22
Będą zmiany w prawie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu projekt oficjalnie ujrzy już światło dzienne.
Audio
  • Rząd chce znowelizować ustawę przekształceniową, dotycząca zamiany użytkowania wieczystego na własność. Co się zmieni, wyjaśniają wiceminister inwestycji i rozwoju, Artur Soboń oraz analityk rynku nieruchomości Bartosz Turek./Marcin Jagiełowicz, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Nowelizacja ma uprościć niektóre procedury by przyspieszyć wydawanie zaświadczeń w samorządach.
Nowelizacja ma uprościć niektóre procedury by przyspieszyć wydawanie zaświadczeń w samorządach.Foto: shutterstock

Wiadomo, że nowelizacja ma uprościć niektóre procedury by przyspieszyć wydawanie zaświadczeń w samorządach.

− Chcemy aby zaświadczenia wydawane były szybko, tak by nie było wątpliwości, że tam gdzie stoi bilboard, czy stacja trafo, było wiadomo, że grunt będzie przekształcony tak samo jak na tym, gdzie nie ma żadnej infrastruktury - wyjaśnia wiceminister inwestycji i rozwoju, Artur Soboń.

Nowela ma wyjaśnić sporne kwestie, które hamują wydawanie zaświadczeń przez samorządy.

 Powoływanie się na niejasne przepisy ma dotyczyć, zdaniem ministerstwa przede wszystkim Warszawy.

− Chodzi na przykład o działki, na których jest wolnostojący kiosk. W ustawie istnieje możliwość podziału gruntu, ale dotyczy to wyjątkowych sytuacji gdy druga część działki ma zupełnie inną funkcję. - tłumaczy wiceminister inwestycji i rozwoju, Artur Soboń.

Ważna zmiana dla firm 

Nic nie grozi też firmom, które nie zgłosiły, że nie chcą otrzymać pomocy publicznej. Po przekształceniu każdy właściciel spłaca 20 procent wartości nieruchomości rozłożone na 20 rat.

Jednak w przypadku firm, pozostałe 80 procent, które pokrywa Skarb Państwa albo samorząd, jest traktowane przez unijne przepisy jako pomoc publiczna, którą natychmiast trzeba zwrócić.

 Nowela wprowadzi zapis, że ten kto nie złożył oświadczenia, domyślnie nie chciał pomocy publicznej i spłatę będzie mógł rozłożyć na wiele lat.

Zmiany dotyczą też cudzoziemców

− Sporne kwestie dotyczą też cudzoziemców - mówi Bartosz Turek, niezależny analityk rynku nieruchomości.

Jak wyjaśnia, niektórzy prawnicy interpretują sytuację tak, że gdy mamy jednego cudzoziemca posiadającego udział w prawie do użytkowania wieczystego, to potrzebne jest specjalne zezwolenie z MSWiA aby ten grunt przekształcić.

− Wydaje się to mało racjonalne, jeśli nie mówimy o pasie nadgraniczym – mówi ekspert.

Większy krąg osób do przekształcenia za symboliczne kwoty

Ustawa daje samorządom swobodę ustalania wysokości bonifikat. Na gruntach skarbu Państwa, ten kto przekształci się w pierwszym roku, ma dostać 60 procent upustu. Nowela ma wprowadzić najwyższe - 99 procentowe bonifikaty dla niektórych osób.

Nowelizacja sprawi, że niemal za darmo przekształcą się rodziny wielodzietne i te z osobami niepełnosprawnymi, kombatanci czy samotne matki.

 Jak dopowiada wiceminister, będą to z pewnością rodziny, gdzie jest osoba z niepełnosprawnością, kombatanci czy inwalidzi wojenni, a także samotne matki wychowujący dzieci czy rodziny wielodzietne.

Ci, którzy obawiają się, że nie dostaną na czas, czyli do końca roku, zaświadczenia o przekształceniu mogą złożyć wniosek o wydanie go w terminie 4 miesięcy. Taki wniosek kosztuje 50 zł - przypomina Bartosz Turek. 

Projekt będzie teraz konsultowany z samorządami i prawdopodobnie w przyszłym tygodniu ujrzy światło dzienne. Do Sejmu ma trafić przed wakacjami.

Marcin Jagiełowicz, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opłata za użytkowanie wieczyste: płacimy w tym roku, czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 18:30
Do 31 marca użytkownicy wieczyści powinni jak co roku zapłacić gminie 1 procent wartości mieszkania czy domu. Ale co z tymi, którzy czekają na zaświadczenie o przekształceniu działki we własność?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przekształcenie we własność mieszkania, w którym działa firma. Co trzeba wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 12:50
Tylko do końca tygodnia można złożyć oświadczenie o wycofaniu się z pomocy publicznej. Chodzi o przekształcenie we własność na przykład mieszkania, w którym zarejestrowana jest firma. W innym przypadku będzie trzeba oddać ogromną część wartości mieszkania, traktowaną jako pomoc publicza - a to może oznaczać poważne finansowe tarapaty.
rozwiń zwiń