X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

"Rządy pieniądza": jak konsumpcja pobudza gospodarkę?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 15:14
O konsumpcji, pobudzanej m.in. dużymi programami społecznymi, wpływającej na wzrost polskiej gospodarki, rozmawiali m.in. goście Anny Grabowskiej w audycji "Rządy pieniądza" w Polskim Radiu 24.
Audio
  • O konsumpcji, pobudzanej m.in. dużymi programami społecznymi, wpływającej na wzrost polskiej gospodarki, rozmawiali goście Anny Grabowskiej w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24./Anna Grabowska, Polskie Radio 24/.
  • O dywersyfikacji dostaw gazu do Polski, dyskutowali m.in. goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim radiu 24. /Anna Grabowska, Polskie Radio 24/.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/im_coco

Gośćmi programu byli: prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Szkoła Główna Handlowa, Piotr Palutkiewicz (Stowarzyszenie Agenda Polska) oraz Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP).

Sprzedaż detaliczna wciąż jest głównym motorem wzrostu polskiej gospodarki. Tymczasem, jak informuje GUS, wzrosła ona w marcu tylko o 1,8 proc. rok do roku, a w ciągu miesiąca o 13 proc.  

Winę za mniejszą sprzedaż detaliczną, jak tłumaczy GUS, ponosi kalendarz – czyli przesunięcie świątecznych zakupów, a za miesiąc dowiemy się, że zakupy były jednak większe.

Dobre wyniki polskiej gospodarki

Jednocześnie, jak podał GUS, wzrost PKB wyniósł 5,1 proc. w 2018 roku, a na ten rok jest przewidywany na poziomie 4 proc. Deficyt instytucji rządowych i samorządowych jest na poziomie 0,4 proc.

Jak podkreśla prof. Mączyńska, to są świetne dane, a deficytu, na poziomie 0,4 proc., niejeden kraj może nam pozazdrościć.

− Ponadto zakładane tempo wzrostu na ten rok, wynoszące 4 proc., to więcej niż w ustawie budżetowej, wszystkie instytucje międzynarodowe podwyższyły prognozy dla Polski i, co charakterystyczne, zawsze instytucje międzynarodowe nie doszacowywały prognozy wzrostu, co pokazuje, że nie zawsze doceniany jest potencjał wzrostowy naszego kraju – mówi prof. Mączyńska.

− A ten jest, bo jeśli pobudzamy popyt wśród niżej zarabiających, to te pieniądze natychmiast wracają na rynek, ale oczywiście równie ważne są inwestycje, bez których nie można zapewnić trwałego harmonijnego wzrostu i rozwoju – dodaje prof. Mączyńska.

Stąd, jak zauważa prowadząca audycję Anna Grabowska, środki przeznaczone na jeden z punktów "nowej piątki PiS" – 13. emeryturę  w całości też wrócą na rynek.

A to, jak dodawała, bardzo cieszy przedsiębiorców.

Tę opinię podziela Arkadiusz Pączka, który przypomina, że jedna z organizacji zrzeszająca mikro i małe firmy liczy na te powracające na rynek pieniądze.

Tyle że, dodaje, polska gospodarka wciąż jedzie tylko na "jednym baku" i to związanym tylko z konsumpcją.

− I jeśli przedsiębiorcy słyszą o powrocie 30-krotności składek na ZUS, o teście przedsiębiorcy o uszczelnianiu systemu podatkowego, który można też interpretować jako "zaciskanie śruby podatkowej", to zaczynam mieć obawy o inny ważny parametr gospodarczy – czyli inwestycje prywatne firm – mówi gość PR24.

Piotr Palutkiewicz przypomniał, że jego organizacja była przeciwna takiemu wydawaniu pieniędzy, która na pewno zastymuluje gospodarkę, ale w dłuższej perspektywie trzeba będzie za to zapłacić.

− W dodatku dowiadujemy się coraz więcej o drugiej stronie służącej pozyskiwaniu środków przez rząd – takich jak wzrost akcyzy, 30-krotność składek czy test przedsiębiorcy.

Prof. Mączyńska zwracała jednak uwagę, że dla przedsiębiorców liczą się nie tylko zapowiedzi i programy, ale także prognozy popytowe.

A te, jeśli będą rosły, w związku z większymi dochodami, brane są przede wszystkim pod uwagę przez przedsiębiorców.

Anna Grabowska, jk

Zobacz więcej na temat: firmy Anna Grabowska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak