X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

W budżecie są pieniądze na 500+ na każde dziecko i 13. emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 18:15
Wszystko wskazuje na to, że rząd nie będzie miał problemów ze sfinansowaniem "nowej piątki PiS", przewidującej nowe transfery finansowe do kolejnych grup społecznych. Pomaga mu bardzo dobra kondycja gospodarki oraz konsumentów, owocująca większymi wpływami podatków i mniejszym deficytem.
Minister Finansów Jadwiga Czerwińska zapewniła, że realizacja obietnic nie będzie wymagała nowelizacji ustawy budżetowej na ten rok, a to dlatego, że nowe programy mają zostać rozłożone w czasie.
Minister Finansów Jadwiga Czerwińska zapewniła, że realizacja obietnic nie będzie wymagała nowelizacji ustawy budżetowej na ten rok, a to dlatego, że nowe programy mają zostać rozłożone w czasie. Foto: Kanchana_koyjai/Shutterstock

Przypomnijmy, "nowa piątka" została ogłoszona przez Jarosława Kaczyńskiego pod koniec lutego na konwencji programowej PiS. Propozycje zakładają wprowadzenie 500+ od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, "trzynastki" dla emerytów i rencistów, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych oraz obniżenie kosztów pracy. Jak mówił premier Mateusz Morawiecki na te pięć programów potrzeba ok. 40 mld zł.

Nowe programy społeczne są rozłożone w czasie

Jednocześnie minister finansów Teresa Czerwińska zapewniła, że realizacja obietnic nie będzie wymagała nowelizacji ustawy budżetowej na ten rok, a to dlatego, że nowe programy mają zostać rozłożone w czasie.

W tym roku największy koszt obejmuje zapowiedź 500+ na każde dziecko oraz dodatkową 13. emeryturę czy rentę. I wyniesie on ok. 20 mld zł.

Wypłata trzynastek dla emerytów ma wejść w maju, rozszerzenie programu Rodzina 500+ - od lipca.

Rośnie gospodarka, rosną wpływy podatkowe, są też "budżetowe zaskórniaki"

Rzeczniczka rządu podkreśla, że sfinansowanie programów jest możliwe dzięki dobrej kondycji gospodarki, rosnącym wpływom z VAT.

Jak dodawali eksperci, cytowani przez „Dziennik Gazetę Prawną”, źródłem pokrycia wydatków mają być również środki zapisane już w budżecie.

Wyższa konsumpcja - wyższe wpływy z VAT

Jak pisała gazeta, rząd liczy na wyższy od zakładanego wzrost gospodarczy, dzięki wsparciu konsumpcyjnemu wnikającemu z dopływu środków z 500+ oraz 13. emerytur. A to oznacza wzrost wpływów podatkowych.

I ten scenariusz sprawdza się w 100 procentach - w ubiegłym roku wzrost PKB osiągnął wynik 5,1 proc., w tym roku będzie niższy, ale wyniesie 4 proc.

A ta dobra koniunktura przekłada się na wpływy do budżetu - już widać, że wzrosną wpływy z CIT i VAT.

Wyższe dochody budżetu państwa w okresie styczeń-marzec 2019 roku

Jak podało Ministerstwo Finansów, w okresie styczeń-marzec 2019 roku dochody budżetu państwa wyniosły 90,3 mld zł i były wyższe o 1,8 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.

Dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do okresu styczeń-marzec 2018 roku o ok. 1,0 mld zł.

W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego: dochody z podatku VAT były niższe o 0,6 proc. r/r (tj. ok. 0,2 mld zł), dochody z podatku PIT były wyższe o 6,0 proc. r/r (tj. ok. 0,8 mld zł), dochody z podatku CIT były wyższe o 10,1 proc. r/r (tj. ok. 0,9 mld zł), a dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o 3,3 proc. r/r.

Niewykorzystane środki z tegorocznego budżetu

W tegorocznym budżecie zapisano też wiele środków zapasowych, które mogą nie zostać wykorzystane. Jak mówili rozmówcy "DGP", jednym z takich "zaskórniaków" mogą okazać się środki przeznaczone na dopłatę do unijnej składki na wypadek brexitu.

Jeśli ten się oddali - tę rezerwę będzie można przeznaczyć na inne cele.

Do tego, jak pisze "DGP", źródłem dodatkowych środków mogą być oszczędności w budżecie. Te mogą wynieść nawet 7 mld zł. W ubiegłym roku dysponenci środków publicznych wydali o 7 mld zł mniej, niż zakładano.

Kolejne źródło finansowania - ZUS

Kolejnym źródłem jest ZUS, który mógłby sfinansować wydatki na trzynaste emerytury.

"Jednorazowe świadczenie pieniężne zostanie sfinansowane w ramach zwiększonych wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytur Pomostowych i Funduszu Pracy oraz w ramach środków pozostających w dyspozycji pozostałych dysponentów poszczególnych części budżetowych" - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy wprowadzającej 13. emerytury.

Rząd może w tym roku liczyć, że nie dopłaci wiele do FUS, do którego może wpłynąć ze składek kilka miliardów złotych więcej niż rok temu.

Już w ubiegłym roku Fundusz zrezygnował z prawie 11 mld dotacji z budżetu z powodu wyższych wpływów ze składek.

A to za sprawą zwiększającej się grupy pracowników i mniejszego bezrobocia.

Można wykorzystać lokaty z Funduszu Demograficznego

Jest jeszcze Fundusz Rezerwy Demograficznej z aktywami 42 mld zł, z czego 6 mld stanowią lokaty. Te można rozwiązać i przeznaczyć na "piątkę" - pisze "DGP".

Rząd liczy na zysk NBP

Rząd może też liczyć na zastrzyk pieniędzy z NBP - można się spodziewać, że dzięki słabemu złotemu (szczególnie do dolara) bank centralny odnotuje zysk, obliczany w tym roku przez analityków mBanku nawet na 7 mld zł.

NRG, PAP, IAR, „DGP”, Ministerstwo Finansów, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Program 500+ wspiera nie tylko dzieci, ale także gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 19:30
Środki, które trafiają do polskich rodzin z programu 500+, nie tylko poprawiają poziom życia dzieci i ich rodzin, ale mają jednocześnie bardzo duży wpływ na wzrost gospodarki. A to za sprawą trafiających na rynek środków i wracających do budżetu podatków od kupowanych dzięki temu towarów i usług.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzynastą emeryturę otrzyma w maju prawie 10 mln osób

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 19:00
Prezydent podpisał ustawę o tzw. trzynastce dla emerytów. Dodatkowa emerytura, jest jedną z propozycji zaprezentowanych w ramach tzw. nowej piątki Jarosława Kaczyńskiego. Jak zapewniła minister Elżbieta Rafalska, świadczenie "Emerytura Plus" wypłacane będzie z urzędu, bez żadnych dodatkowych formalności. Nie trzeba będzie składać żadnych wniosków.
rozwiń zwiń