Jak wyrównywać szanse między regionami?
Spójna polityka gospodarcza i wyrównywanie szans regionów w Polsce były m.in. tematem ostatniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości, która odbyła się w Pułtusku.
2019-05-06, 06:40
Posłuchaj
Prezes Jarosław Kaczyński wspomniał o dwóch aspektach polityki, które pomogą wyrównywać szanse regionów i budować wspólnotę.
Polityka społeczna likwidująca nędzę i wyrównująca szanse rozwoju między regionami
Jak podkreślał, istnieje potrzeba prowadzenia polityki, która tę wspólnotę buduje, przynajmniej na dwóch płaszczyznach – polityki społecznej likwidującej nędzę i wspiera rodzinę, i polityki regionalnej, która prowadzi do wyrównywania poziomu rozwoju gospodarczego między regionami.
Jak wzmacniać regiony
Z kolei premier Mateusz Morawiecki mówił na temat podniesienia poziomu gospodarczego mniejszych regionów w naszym kraju.
− Nasza oryginalna polityka gospodarcza ma mniejszym regionom przynieść podniesienie poziomu życia, wyższe zarobki a także rozwój i inwestycje – mówił premier.
Zdaniem premiera Morawieckiego, to spójna polityka gospodarcza umożliwiła wprowadzenie Nowej Piątki PIS i m.in działanie na rzecz rozwoju małych firm w Polsce.
Jak podkreślał, temu służy m. in. obniżenie podatków planowane od jesieni tego roku, Konstytucja Biznesu, wprowadzenie małego ZUSu.
Polskie regiony potrzebują wsparcia
O konieczności wsparcia dla regionów, mówił Jarema Piekutowski z Nowej Konfederacji.
Jak twierdzi, podstawowe wskaźniki społeczno-gospodarcze pokazują, że w Polsce występują znaczne różnice międzyregionami.
− O ile fundusze unijne miały wyrównywać te szanse, to nadal istnieją różnice między regionami. Przede wszystkim wzmacniają się regiony silne – np. Warszawa, Górny i Dolny Śląsk., dużo niższe jest tempo rozwoju Polski powiatowej – mówi gość radiowej Jedynki.
Rozwój zrównoważony terytorialnie, oraz spójna polityka gospodarcza są wpisane w "Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" czyli tzw. Plan Morawieckiego.
REKLAMA
Tomasz Matusiak, jk
REKLAMA