Rządy Pieniądza o rekonstrukcji rządu: jakie zadania przed nowymi ministrami?

O rekonstrukcji rządu, a konkretnie o postulatach pracodawców wobec nowych ministrów, oraz najważniejszych zadaniach dla nich, rozmawiali m.in. goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.

2019-06-03, 18:38

Rządy Pieniądza o rekonstrukcji rządu: jakie zadania przed nowymi ministrami?
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

Posłuchaj

O rekonstrukcji rządu, a konkretnie o postulatach pracodawców wobec nowych ministrów, oraz najważniejszych zadaniach dla nich, rozmawiali m.in. goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24./Anna Grabowska, Polskie Radio 24/.
+
Dodaj do playlisty

Gośćmi Anny Grabowskiej byli: Piotr Arak, Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz Marek Kowalski, Przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Jak przypomina Anna Grabowska, wśród ministrów do wymienia się ministra finansów, energii, rodziny oraz edukacji.

Wyzwania przez ministrem finansów: uproszczenie prawa, CIT

Jak podkreślał Piotr Arak, w kolejnych latach dużym wyzwaniem będzie większa ściągalność podatku CIT, płaconego przez firmy, w tym przeciwdziałanie obchodzeniu opodatkowania w Unii Europejskiej.

− To będzie ważne zadanie dla kolejnego ministra finansów, a także dla Komisji Europejskiej i w tej sprawie Polska może być liderem, gdyż mamy się w tej sprawie czym chwalić – mówić Arak.

REKLAMA

Marek Kowalski zwraca uwagę na inny problem – poprawę prawa, tak by było jasne i czytelne.

− Tak abyśmy w każdej sytuacji wiedzieli, czy działanie które prowadzimy jest zgodne z prawem – mówi gość Polskiego radia 24.

Jak podkreśla, ważne jest aby było jak najmniej furtek, które będą pozwalać na optymalizację tych rozliczeń.

Ważne też zmiany sprzyjające przedsiębiorczości

Ponadto dodaje, ważne są zmiany sprzyjające rozwojowi przedsiębiorczości, takimi jak ulgi na inwestycje czy zapewnienie bezpieczeństwa prowadzenia biznesu.

REKLAMA

Przed nowym ministrem rodziny kontynuacja programów społecznych, płaca minimalna, waloryzacja rent i emerytur

Anna Grabowska dodaje, że  z kolei nowemu ministrowi rodziny przyjdzie się zmierzyć m.in. z realizacja programy 500 plus, w tym dla niepełnosprawnych, płacą minimalną, waloryzacją rent i emerytur.

Piotr Arak uważa, że te sprawy zostaną załatwione do wyborów parlamentarnych na jesieni – będzie to prosta kontynuacja, a na modyfikacje przyjdzie czas po wyborach.

− I dotyczyć to być może uproszczenia systemu świadczeń społecznych, która ja uważam za zbyt skomplikowany – mówi Piotr Arak.

Anna Grabowska, jk

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej