Rośnie pozycja polskiego banku. PKO BP wyprzedził Deutsche Bank
Największy polski bank PKO BP wyprzedził pod względem kapitalizacji giełdowej niemieckiego giganta Deutsche Bank. Ta sytuacja nie dziwi Mariusza Adamiaka - szefa Biura Strategii Rynkowych w PKO BP. W rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarcza Polskiego Radia zwrócił uwagę na problemy, z którymi boryka się największy niemiecki bank, a z drugiej strony wskazał na falę wznoszącą polskiego banku - umacnianie się jego pozycji rynkowej, rekordowy zysk i dywidendę oraz dobre perspektywy oraz wpływ gospodarczego otoczenia, w którym działają obie instytucje.
2019-06-07, 20:33
− Trzeba też wziąć pod uwagę otoczenie gospodarcze w którym funkcjonują oba banki, które nie pozostaje bez wpływu na wyniki, a przez to nastroje inwestorów, które mają wpływ na wartość, czyli kapitalizację koncernów notowanych na giełdzie – mówi Mariusz Adamiak.
Polskiemu bankowi pomaga rosnąca gospodarka, Deutsche Bank musi działać w osłabionej sferze euro
− Tu mamy do czynienia z innymi sytuacjami – o ile polski bank funkcjonuje w silnej, rosnącej gospodarce, o tyle Deutsche Bank musi pokonywać rzeczywistość strefy euro, na którą składają się m.in. bardzo niskie marże, niskie stopy procentowy – podkreśla Adamiak.
Liczy się nie tylko bieżący zysk, ale perspektywy
Jak tłumaczy Adamiak, bezpośrednią przyczyną wpływająca na kapitalizację instytucji notowanej firmy na giełdzie są jej wyniki finansowe, a przede wszystkim perspektywy rozwoju w przyszłości, które nakłaniają albo zniechęcają do kupowania akcji.
PKO BP na fali wznoszącej – rekordowy zysk, dywidenda, mocna pozycja na rynku
A te w przypadku PKO BP na pewno są bardzo korzystne – w tym roku inwestorzy mogą liczyć na rekordową dywidendę, na rekordowy zapowiada się tegoroczny zysk. Jak mówi Adamiak, może on w tym roku wynieść nawet 4 mld zł.
REKLAMA
− Bank ma też bardzo ciekawe pomysły i strategię przyszłościową, nie trudno też zauważyć jaką drogę przeszedł przez ostanie kilkanaście lat – z takiego lokalnego banku detalicznego, do instytucji oferującej coraz bardziej nowoczesne produkty - jest obecnie liderem na rynku leasingu, ma największe Biuro makleskie, TFI – podkreśla Adamiak.
− I to przede wszystkim biorą pod uwagę inwestorzy, kupujący akcje banku – mówi Adamiak.
Problemy Deutsche Bank
W tym czasie Deitsche Bank ma swoje problemy – przechodzi obecnie bolesny proces restrukturyzacji, a to, jak podkreśla, Adamiak, nigdy nie sprzyja rozwojowi ani umacnianiu bieżącej sytuacji firmy. Ponadto, musi skorygować swoją globalną strategię gdyż nie we wszystkich krajach osiągnął zakładane cele, musi też redukować koszty, które przy słabszych wynikach mają wpływ na wynik banku, brany pod uwagę przez inwestorów.
Dzisiaj Deutsche Bank odrabiał straty – kurs jego akcji podniósł się do 6 euro, ale przypomnijmy, w 2015 r. akcje banku kosztowały 30 euro.
REKLAMA
NRG, Jarosław Krawędkowski
REKLAMA