X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

"Pieniądz nie śpi" Czym jest zastępowalność pokoleń i jakie ma znaczenie dla rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 08:24
Na rynek pracy każdego roku wchodzi około 400 tysięcy osób, a schodzi z niego ponad 700 tysięcy osób. Luka na rynku pracy z roku na rok się powiększa. Jednym ze sposobów na jej zniwelowanie mogłoby być zwiększenie dzietności tak, by rosła zastępowalność pokoleń. A czym ona dokładnie jest?
Audio
  • Czym jest zastępowalność pokoleń i jakie ma znaczenie? (Elżbieta Szczerbak/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Gladskikh Tatiana

Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wyjaśnia, że jeśli mamy rodzinę z dwójką dzieci, to wówczas właśnie mamy do czynienia z prostą zastępowalnością pokoleń. W skali całego społeczeństwa, jeśli dzietność jest powyżej 2, to w takiej sytuacji mamy wyż demograficzny.

W Polsce obecnie ten wskaźnik 1,45, więc nie możemy mówić o prostej zastępowalności pokoleń. To zła informacja, bo w związku z tym traci gospodarka - ludzi aktywnych zawodowo jest coraz mniej, i to nie ze względu np. na wahania koniunktury, a po prostu ze względu na trendy demograficzne. 

- Ta luka jest dość wyraźna, pula osób w wieku produkcyjnym maleje nam ostatnio o 1 procent rok do roku. To długoterminowe wyzwanie dla rynku pracy i całej gospodarki - mówi Andrzej Kubisiak i podkreśla, że kluczową kwestią jest zwiększenie dzietności - a tu nie ma jednego prostego rozwiązania, ale bez wątpienia - zdaniem eksperta - państwo powinno silniej zachęcać do posiadania dwojga lub więcej dzieci.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Elżbieta Szczerbak, md

Zobacz więcej na temat: rynek pracy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezrobocie rekordowo niskie. Czy będzie jeszcze spadać?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 13:44
O bardzo dobrych dla pracowników informacjach z rynku pracy, czyli spadającym bezrobociu oraz utrzymującej się na stałym poziomie liczbie osób poszukujących pracy, mówili m.in. goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 -  Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP oraz Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Potrzebny nowy projekt dla rynku pracy z coraz większą luką pracowniczą

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 20:30
W Warszawie rozpoczął się IX. Kongres Polska Wielki Projekt – Perspektywa (7-9.06.2019 r.). To forum dla debaty nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed Polską.
rozwiń zwiń