"Pieniądz nie śpi" Czym jest zastępowalność pokoleń i jakie ma znaczenie dla rynku pracy?

Na rynek pracy każdego roku wchodzi około 400 tysięcy osób, a schodzi z niego ponad 700 tysięcy osób. Luka na rynku pracy z roku na rok się powiększa. Jednym ze sposobów na jej zniwelowanie mogłoby być zwiększenie dzietności tak, by rosła zastępowalność pokoleń. A czym ona dokładnie jest?

2019-06-10, 08:24

"Pieniądz nie śpi" Czym jest zastępowalność pokoleń i jakie ma znaczenie dla rynku pracy?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock/Gladskikh Tatiana

Posłuchaj

Czym jest zastępowalność pokoleń i jakie ma znaczenie? (Elżbieta Szczerbak/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wyjaśnia, że jeśli mamy rodzinę z dwójką dzieci, to wówczas właśnie mamy do czynienia z prostą zastępowalnością pokoleń. W skali całego społeczeństwa, jeśli dzietność jest powyżej 2, to w takiej sytuacji mamy wyż demograficzny.

W Polsce obecnie ten wskaźnik 1,45, więc nie możemy mówić o prostej zastępowalności pokoleń. To zła informacja, bo w związku z tym traci gospodarka - ludzi aktywnych zawodowo jest coraz mniej, i to nie ze względu np. na wahania koniunktury, a po prostu ze względu na trendy demograficzne. 

- Ta luka jest dość wyraźna, pula osób w wieku produkcyjnym maleje nam ostatnio o 1 procent rok do roku. To długoterminowe wyzwanie dla rynku pracy i całej gospodarki - mówi Andrzej Kubisiak i podkreśla, że kluczową kwestią jest zwiększenie dzietności - a tu nie ma jednego prostego rozwiązania, ale bez wątpienia - zdaniem eksperta - państwo powinno silniej zachęcać do posiadania dwojga lub więcej dzieci.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Elżbieta Szczerbak, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej