X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

ARiMR wspiera rolników w zalesianiu. Można już składać wnioski

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 13:04
Od 1 czerwca do 31 lipca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski od rolników, którzy chcieliby trzymać wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych. Mogą się o nie ubiegać także  jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw - mówi Jolanta Czarnecka dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR.  
Audio
  • ARiMR pomaga rolnikom w zalesianiu (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
(Zdj. ilustracyjne)
(Zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay

Pomoc generalnie składa się z trzech rodzajów premii - wsparcia na zalesienie, premii pielęgnacyjnej oraz premii zalesieniowej - dodaje Jolanta Czarnecka. warunkiem otrzymania premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej jest coroczne składanie wniosku o przyznanie tych premii w terminie od 15 marca do 15 maja. Natomiast wnioski o przyznanie wsparcia na zalesienie składa się od 1 czerwca do 31 lipca. Wsparcie na zalesienie stanowi jednorazową, zryczałtowaną płatność, wypłacaną w pierwszym roku po wykonaniu zalesienia. Jej wysokość jest uzależniona zarówno od  ukształtowania terenu, na którym zostanie wykonane to zalesienie, jak i wyboru sadzonek czy też proporcji gatunków iglastych i liściastych w strukturze drzewostanu.

Będą wyższe stawki wsparcia

Dobrą wiadomością jest ta, że stawki na zalesianie od tego roku zostały zwiększone. Obecnie wynoszą od 8307 zł za 1 hektar do 12707 zł za hektar - mówi Jolanta Czarnecka. Trzeba jednak spełnić określone warunki. Najpierw należy złożyć wniosek o sporządzenie planu zalesienia w nadleśnictwie, razem z wymaganymi do tego dokumentami. Po sporządzeniu planu zalesienia, kolej na wniosek o wsparcie na zalesienie u kierownika biura powiatowego ARiMR, właściwego ze względu na  miejsce zamieszkania lub siedzibę rolnika. Pomoc będzie przysługiwała według kolejności ustalonej  przy zastosowaniu kryteriów wyboru operacji, jeżeli uzyskała ona co najmniej 6 punktów - wyjaśnia Jolanta Czarnecka. Najwięcej punktów można otrzymać, gdy grunty przeznaczone do zalesienia przynajmniej w części zlokalizowane są w korytarzach ekologicznych oraz na obszarach, zagrożonych erozją wodną. Najniżej punktowane są inwestycje przynajmniej w części położone na obszarach ONW , określonych dla PROW na lata 2007-2013 lub w województwie o lesistości poniżej 30 procent.

Zgłoszenia do końca lipca

 Wnioski o wsparcie należy składać do kierownika biura powiatowego ARiMR, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy do 31 lipca tego roku - przypomina Jolanta Czarnecka.  Dodajmy, że premia na zalesianie jest jednorazowa, pielęgnacyjna - wypłacana przez 5 lat, a zalesieniowa - przez 12 lat.

 Zalesienia, czyli wprowadzanie lasu tam, gdzie go wcześniej nie było, to w poprzednich dekadach było kilka tysięcy hektarów rocznie. Obecnie zeszliśmy do około 1 tysiąca hektarów rocznie  - mówi Krzysztof Trębski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych. Ale zarazem  dodaje, że Polska zwiększyła dwa razy powierzchnię lasów od końca drugiej wojny światowej. To bardzo dużo i bardzo szybko, biorąc pod uwagę cykl życia lasu. Ale to też oznacza, że tych gruntów, które moglibyśmy zalesiać zaczyna być coraz mniej. Ogromną rolę odgrywa tu urbanizacja, ale i rozwój rolnictwa i ogólnie cywilizacyjny, jak drogi i autostrady - zauważa Trębski.

Trudne zalesianie

Same grunty stały się w ciągu lat cenniejsze - prywatny właściciel ma wiele możliwości, co z nimi zrobić. Może prowadzić produkcję rolną, otrzymywać dopłaty, przekształcać na działki budowlane itd....Niestety, z naszego punktu widzenia - mówi Trębski - dla prywatnych właścicieli jest wiele atrakcyjniejszych możliwości niż przeznaczenie danego gruntu na las. Od lat 90-tych XX wieku mamy Krajowy Program Zwiększania Lesistości i do 2020 roku ma ona wynosić 30 procent, a do roku 2050 - 33 procent.  I w zasadzie pierwszą wielkość już osiągnęliśmy. Lesistość w naszym kraju formalnie wynosi 29,6 procent, ale jak się policzy wszystkie zalesienia, jeszcze nie ujęte w ewidencji to mamy ponad 30 procent. W tym kontekście dalsze zwiększanie tego odsetka następuje więc coraz wolniej i trudniej i wsparcie finansowe bardzo tu pomaga.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie, materiał opracowany przez  Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Instytucja zarządzająca PROW 2014 – 2020 minister rolnictwa i rozwoju wsi, materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Zobacz więcej na temat: ARiMR las
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ARiMR: jak uzyskać premię na zalesianie? Wnioski do końca lipca

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 10:07
Jeszcze do końca lipca w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o przyznanie wsparcia na zalesianie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ARiMR: wzrosły stawki na zalesianie. O pomoc mogą występować nie tylko rolnicy

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 09:02
Od 1 czerwca do 31 lipca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych.
rozwiń zwiń