Współpraca gospodarcza Polska-USA szansą dla polskich firm
O gospodarczych aspektach wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA i o doświadczeniach amerykańskiego biznesu, które można adoptować w Polsce rozmawiali m.in. goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.
2019-06-12, 13:55
Posłuchaj
Gośćmi Anna Grabowskiej byli: prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Szkoła Główna Handlowa oraz Andrzej Sadowski, Prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Obecność wojsk amerykańskich w Polsce ma swój aspekt gospodarczy
Jak podkreśla prowadząca audycję Anna Grabowska, agenda wizyty przewidująca rozmowy gospodarcze dotyczące m.in. sprzedaży gazu, czy współpracy w dziedzinie nowych technologii, obejmie też aspekty gospodarcze związane z głównym celem spotkania obu przywódców, jakim jest obecność wojsk amerykańskich w Polsce.
− Ich obecność wiąże się na pewno z kosztami, i na pewno z korzyściami ekonomicznymi, związanymi z zatrudnieniem i otoczeniem baz, mówi Anna Grabowska.
Ważna wymiana naukowa
Prof. Mączyńska zwraca uwagę, że oprócz nasilających się relacji ekonomicznych między naszymi państwami, coraz bardziej widoczny jest aspekt wymiany naukowej.
REKLAMA
− Mamy coraz więcej przypadków pozostawania w USA naszych naukowców, których przyciągają na pewno nie tylko warunki płacowe ale i dostęp do najnowocześniejszych technologii – mówi gość Polskiego Radia 24.
− A wracając do skutków gospodarczych obecności żołnierzy amerykańskich jest oczywiste, że muszą się oni utrzymać, wydają tu pieniądze, nawiązują relacje, a to przekład się na pewno na turystykę - mówi prof. Mączyńska.
Polska branża energetyczna może korzystać z amerykańskich doświadczeń
Andrzej Sadowski podkreśla, że w USA przyjęto właśnie narodowe standardy jeśli chodzi o energetykę, adoptujące rozwiązania cyfrowe do zarządzania energetyką.
− A Polska, dzięki takiej adopcji cyfrowych rozwiązań w energetyce, może być liderem zmian i uzyskać przewagę konkurencyjną w ramach gospodarek Unii Europejskiej – mówi gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
− To dobry przykład, jak wykorzystać doświadczenia innych krajów dla własnego rozwoju – dodaje prof. Mączyńska.
Polskie firmy mają szanse na "żabi skok"
− W ekonomii nazywa się to żabim skokiem, gdy przeskakujemy do zaawansowanych rozwiązań wypracowanych przez inne kraje i w energetyce jest też taka możliwość do skoku do rozwiązań związanych z 4. rewolucją przemysłową, czyli sztuczną inteligencją – mówi prof. Mączyńska.
A z drugiej strony może warto brać przykład ze Stanów Zjednoczonych, jeśli chodzi o zakładanie biznesu.
− Polscy przedsiębiorcy, którzy tam wyjechali, są zszokowani, że w ciągu kilku miesięcy można tam wybudować fabrykę, gdy w Polsce uzyskanie wszystkich pozwoleń zajmuje 5 lat – podkreśla Sadowski.
REKLAMA
Anna Grabowska, jk
REKLAMA