Na wakacje z ubezpieczeniem: jakie polisy wykupić, co nam zagwarantują

Wakacje to czas wyjazdów oraz podróży – indywidualnych, z rodziną, dzieci. Życzymy wszystkim dobrego pobytu oraz szczęśliwych powrotów, przypominamy jednocześnie, że warto jednak pamiętać o ubezpieczeniu, które zapewni nam i naszym bliskim ochronę w przypadku kłopotów ze zdrowiem czy nagłymi zdarzeniami – np. wypadkiem komunikacyjnym czy utratą bagażu.

2019-06-20, 11:47

Na wakacje z ubezpieczeniem: jakie polisy wykupić, co nam zagwarantują
Warto pamiętać o ubezpieczeniu, które zapewni nam i naszym bliskim podczas wakacji ochronę w przypadku kłopotów ze zdrowiem czy nagłymi zdarzeniami – np. wypadkiem komunikacyjnym czy utratą bagażu. . Foto: shutterstock, Elizaveta Galitckaia

Trzeba pamiętać, że w domu, w pracy oraz w szkole, właściwie wszyscy jesteśmy ubezpieczeni, sytuacja może się skomplikować, gdy wyjeżdżamy turystycznie – czy to w kraju czy za granicę.

Przy wyjazdach zagranicznych warto więc pamiętać, aby polisa ubezpieczenia turystycznego zapewniła nam pomoc medyczną i pokrycie kosztów leczenia czy pobytu w szpitalu, a także transportu powrotnego do kraju, czy transportu medycznego, warto też sprawdzić, jakie limity i wyłączenia zawiera wykupiona przez nas polisa.

Zobacz, z jakiego rodzaju ubezpieczeń możemy korzystać. Oto ich lista:

Ubezpieczenie assistance (pomoc w podróży)

Zapewnia pomoc i wsparcie podczas pobytu za granicą.

REKLAMA

Może to być: pomoc telefoniczna ubezpieczonemu związana z jego podróżą za granicę (np. wyszukanie właściwej placówki medycznej, pomoc w tłumaczeniu itp.); ochrona prawna, która służy znalezieniu rozwiązania przy zdarzeniu ubezpieczeniowym związanym z postępowaniem sądowym lub egzekucyjnym; wsparcie w codziennych czynnościach, które pomaga ubezpieczonemu w organizacji jego pobytu za granicą (np. rezerwacja biletów wstępu, pośrednictwo w usługach zewnętrznych, takich jak tłumacz czy przewodnik, a także wynajem powierzchni handlowych, rezerwacja stolika w restauracji itp.).

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Zapewnia pokrycie kosztów opieki zdrowotnej w przypadku nagłej choroby lub urazu ubezpieczonego podczas pobytu za granicą.

Podstawowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi za granicą są te od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz kosztów leczenia za granicą (KLZ).

NNW gwarantuje wypłatę odszkodowania, jeśli w wyniku następstw nieszczęśliwego wypadku zostanie utracone zdrowie lub życie. Nie obejmuje jednak ono sytuacji wynikających z chorób przewlekłych (np. cukrzycy, astmy).

REKLAMA

KLZ pozwala nie martwić się kosztami leczenia za granicą – ubezpieczyciel zwraca nam koszty wszelkich konsultacji medycznych i hospitalizacji w ustalonej wcześniej kwocie.

Karta EKUZ – obowiązuje tylko w krajach członkowskich UE

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE.

EKUZ może zostać wydana wyłącznie osobom, które mają ubezpieczenie zdrowotne. Trzeba też pamiętać, że korzystając z EKUZ za granicą leczenie odbywa się zgodnie z zasadami systemu danego kraju.

Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia, odpowiedzialny za wydawanie i obsługę kart EKUZ, sam zaleca dokupowanie ubezpieczenia turystycznego przed zagranicznym wyjazdem.

REKLAMA

W wielu kurortach turystycznych lekarze przyjmują tylko prywatnie. W związku z tym nie honorują EKUZ. Ponadto rzeczowe świadczenia zdrowotne związane z leczeniem skutków wypadków podczas uprawiania sportów, mogą być obciążone wyższymi opłatami, niż rzeczowe świadczenia zdrowotne z tym niezwiązane.

Dlatego zaleca się wykupienie dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia obejmującego koszty opieki zdrowotnej, do której finansowania NFZ nie jest uprawniony, w tym przede wszystkim, tzw. koszty współpłacenia pacjenta.”

Ubezpieczenie zdrowotne poza UE

Podróżując samodzielnie poza Unię Europejską dobrze jest wykupić choćby podstawowy pakiet ubezpieczeń turystycznych, dzięki któremu niezależnie od kraju i okoliczności, uzyskamy zwrot kosztów leczenia. Długość trwania ochrony ubezpieczeniowej zależy od zawartej przez nas umowy.

Wyjazdy z biurem podróży - ubezpieczone

Wykupienie świadczeń na własną rękę nie jest wymagane, gdy podróżujemy wraz z biurem podróży. Wówczas, w momencie podpisania umowy o udziale w imprezie turystycznej, automatycznie zawieramy umowę ubezpieczenia turystycznego, które obowiązuje w terminie i miejscu organizacji imprezy.

REKLAMA

Warto jednak zapoznać się ze szczegółowymi warunkami ubezpieczenia i, w razie potrzeby, wykupić pakiety dodatkowe.

Ubezpieczenie powypadkowe

Zapewnia odszkodowanie w przypadku trwałych następstw urazu lub śmierci ubezpieczonego na skutek wypadku podczas pobytu za granicą.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

− Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej: zapewniające ochronę na wypadek szkód, które ubezpieczony wyrządził osobie trzeciej i ma obowiązek je pokryć. Prawo do świadczenia ubezpieczeniowego powstaje w przypadku szkód na zdrowiu, życiu lub majątku (uszkodzenie, utrata, zniszczenie).

Ubezpieczenie bagażu

Zapewnia odszkodowanie za szkodę, która została wyrządzona ubezpieczonemu na bagażu na skutek kradzieży lub włamania. Obejmuje bagaż, który jest własnością ubezpieczonego i który zabrał on w podróż lub nabył w czasie podróży.

REKLAMA

Ubezpieczenie podróży lotniczej

Zapewnia zwrot kosztów, które ubezpieczony poniósł na skutek opóźnienia w dostarczeniu bagażu przez przewoźnika lotniczego o określoną liczbę godzin, lub które powstaną na skutek opóźnienia wylotu o określoną liczbę godzin. Obejmuje jednocześnie zwrot kosztów na skutek anulowania lotu, gdy zapewnienie transportu zastępczego trwało dłużej niż określoną liczbę godzin.

Ubezpieczenie dodatkowe na wypadek rezygnacji z podróży

Zapewnia zwrot kosztów, które ubezpieczony poniósł w przypadku, gdy z istotnych przyczyn nie mógł odbyć podróży (np. z powodu ostrego ataku choroby, wypadku ubezpieczonego lub krewnego, śmierci ubezpieczonego lub krewnego, szkody na majątku ubezpieczonego itd.). Może obejmować również sytuację, gdy ubezpieczony z istotnych przyczyn musiał wrócić z podróży (np. śmierć krewnego, nieoczekiwana hospitalizacja krewnego lub szkoda na majątku).

Pamiętajmy o limitach kosztów leczenia

Jednym z elementów ubezpieczenia turystycznego jest ubezpieczenie kosztów leczenia, zapewniające pokrycie kosztów opieki zdrowotnej w przypadku nagłej choroby lub urazu ubezpieczonego podczas pobytu za granicą.

W większości przypadków (również w zależności od wariantu ubezpieczenia) koszty leczenia zostaną pokryte przez firmę ubezpieczeniową do pewnego limitu. Oznacza to, że jeśli ubezpieczający się zawarł umowę ubezpieczenia na koszty leczenia do 600 000 zł, po przekroczeniu tej kwoty, ubezpieczyciel nie ma obowiązku świadczyć dalej usług.

REKLAMA

Dlatego tak ważne jest, aby przed wyborem ubezpieczenia, sprawdzić wszelkie limity oraz wyłączenia odpowiedzialności.

PZU oferuje bezpłatnie ubezpieczenie NNW dla dzieci na czas wakacji

PZU Pomoc z Grupy PZU rusza z ogólnopolską akcją "Wakacje z PZU. Bezpieczne Dziecko", która ma na celu bezpłatne objęcie dzieci polisą od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) do końca wakacji szkolnych, czyli do 1 września, podało PZU.

Polisa działa na całym świecie w trybie 24/7, czyli 24 godziny na dobę, przez wszystkie dni tygodnia.

PZU Pomoc od dzisiaj zapewnia rodzicom i opiekunom dzieci do 18. roku życia możliwość bezpłatnego przystąpienia na czas wakacji, od 20 czerwca do 1 września, do ubezpieczenia NNW PZU Edukacja.

REKLAMA

Akcja "Wakacje z PZU. Bezpieczne Dziecko" obejmuje także pełnoletnich uczniów i studentów do 25. roku życia, którzy mogą samodzielnie przystąpić do ubezpieczenia. Aby z niego skorzystać, należy wypełnić formularz deklaracji przystąpienia do ubezpieczenia na stronie internetowej wakacjezpzu.pl i wyrazić zgody na przetwarzanie swoich danych we wskazanych celach, podano także.

Polisa gwarantuje pomoc medyczną, transport, rehabilitację

"Polisa w PZU dla dziecka na całe wakacje działa 24 godziny na dobę na całym świecie. Ubezpieczenie obejmuje szereg nieszczęśliwych wypadków oraz zdarzeń, jakie mogą przytrafić się dzieciom. Osobom objętym ubezpieczeniem gwarantujemy usługi powypadkowe w Polsce, a w szczególności pomoc medyczną, transport medyczny czy pomoc rehabilitacyjną" - wyjaśnia prezes PZU Pomoc, Grzegorz Goluch.

NRG, NFZ, PZU, Jarosław Krawędkowski

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej