Kolejny pakiet ułatwień dla przedsiębiorców przyjęty. Młode firmy będą miały prawo do błędu
Kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców coraz bliżej. Rząd przyjął projekt pakietu Przyjazne Prawo, który zawiera ponad 70 ułatwień dla biznesu.
2019-07-10, 07:49
Posłuchaj
- Rząd przyjął pakiet Przyjazne Prawo
- To kilkadziesiąt punktowych ułatwień dla firm
- Mają się one przyczynić m.in. do wzrostu konkurencyjności
- Młode firmy otrzymają prawo do błędu
- Ekspert: biznes czekał na te zmiany
- Pakiet odnosi się do wielu różnych branż: od pocztowej, telekomunikacyjnej, lotniczej, energetycznej, hotelarskiej, po usługi płatnicze - wskazuje wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marek Niedużak. Jak dodaje, resortowi chodziło o kompleksowy przegląd prawa gospodarczego, dlatego zapytano o różne problemy m.in. przedsiębiorców i przedstawicieli innych ministerstw. - Taka jest geneza projektu i taka przyświeca mu myśl - dodaje.
Żółta kartka bez konsekwencji
Bo cel projektu to stworzenie lepszych warunków do rozwoju mikro-, małych i średnich firm. Ważnym nowym rozwiązaniem będzie między innymi prawo do popełnienia błędu.
Powiązany Artykuł
![firma free1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/8bfc9fd4-56a7-4bae-a5e1-4f3686d068eb.jpg)
Jakie nowe ułatwienia dla firm? PARP i MPIT informują o zmianach
- To rozwiązanie powstałe z myślą o przedsiębiorcach, którzy są ewidencjonowani w CEiDG. Przez pierwszy rok swojego działania będą oni mieli prawo do błędu, otrzymają taką "żółtą kartkę". Po wezwaniu przez administrację firmy będą musiały naprawić ten błąd, i wówczas unikną kary - wyjaśnia Marek Niedużak.
Szansa na wzrost konkurencyjności
Pakiet Przyjazne Państwo powstał przy współpracy z przedsiębiorcami i są to - jak mówi Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich - rozwiązania wyczekiwane przez biznes. Dodaje, że pozwolą one usunąć część barier w działalności, które trapią przedsiębiorców.
REKLAMA
I takich nowych rozwiązań jest sporo. Wśród ważnych zmian - jak wyjaśnia wiceminister Niedużak - jest wydłużenie do 25 dni terminu rozliczania VAT w imporcie. Dzięki temu, jego zdaniem, wzrośnie konkurencyjność Szczecina i Gdańska, bo zrówna te porty pod względem tych konkretnych rozwiązań prawnych z portami niemieckimi czy holenderskimi.
- Ten nowy pakiet może wpłynąć na rozwój przedsiębiorczości w Polsce - zwiększy naszą konkurencyjność, ale też na pewno przełoży się na oszczędności w firmach - ocenia Łukasz Kozłowski.
Większość nowych przepisów ma wejść w życie od stycznia 2020 roku.
PolskieRadio.pl, Jedynka, Justyna Golonko, md
REKLAMA
REKLAMA