Minister finansów o planie obniżki PIT: to zachęta dla biznesu i motor dla konsumpcji

Obniżenie stawki PIT z 18 proc. do 17 proc. zachęci do tworzenia biznesu w Polsce - ocenił w czwartek minister finansów Marian Banaś. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, że rząd w przyszłym tygodniu zajmie się projektem obniżającym stawkę PIT z 18 proc. do 17 proc.

2019-07-11, 11:27

Minister finansów o planie obniżki PIT: to zachęta dla biznesu i motor dla konsumpcji
Marian Banaś. Foto: mf.gov.pl
  • Marian Banaś: niższy PIT zachęci do tworzenia biznesu
  • Rząd ma się zająć projektem w przyszłym tygodniu
  • Obniżka ma stać się faktem w przyszłym roku

- Obniżenie stawki z 18 na 17 to jest też wielkie przedsięwzięcie naszego rządu, zachęcające do tworzenia tutaj biznesu w Polsce, pozostawania w Polsce. To będą też znaczne oszczędności - doskonale wiemy, że w tej pierwszej stawce podatkowej 18 płacimy podatki. Jeden procent to jest też znaczna kwota dla każdego obywatela, który będzie mógł te pieniądze wydać na rynek. A wiemy, że konsumpcja jest jednym z elementów bardzo ważnych, który nakręca gospodarkę. I powoduje, że mamy coraz większą produkcję, a przez to później lepszą sprzedaż i z tego tytułu podatki trafiają też do budżetu państwa - powiedział Marian Banaś w TVP Info. 

Powiązany Artykuł

pit-37 1200x660 shutterstock.jpg
W Senacie debata o zerowym PIT dla młodych. Wkrótce głosowanie

Minister tłumaczył, że rząd jest w stanie zmniejszać podatki, "z prostej przyczyny". "Coraz więcej podmiotów pojawia się na naszym rynku. Płacą podatki w postaci VAT, dochodowego, w CIT. W ten sposób zwiększamy nasze dochody. I dajemy pewność na rynku, że zmniejszając lukę VAT-owską, walcząc skutecznie z mafiami paliwowymi, ale nie tylko, dajemy gwarancje naszym uczciwym przedsiębiorcom, że mogą się czuć spokojnie na rynku" - tłumaczył Banaś.


Niski deficyt 

Szef resortu finansów przypomniał, że mamy deficyt budżetowy jeden z najmniejszych, w 2018 na poziomie 0,4 proc. w stosunku do PKB.

REKLAMA

- Mamy zmniejszone zadłużenie właściwie z 54 proc. w stosunku do PKB w 2015 roku, które zostało zmniejszone w tej chili do prawie 48 proc. To są liczby, które nie kłamią, a mówią, w jaki sposób rząd PiS sprawuje władzę - powiedział.

Marian Banaś podkreślił, że Komisja Europejska podniosła w środę prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na 2019 r. - z 4,2 proc. do 4,4 proc. "Nasza gospodarka dalej się rozwija i będzie rozwijała - dodał.

We wtorek projekt obniżający dolną stawkę PIT został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Przewiduje także ponad dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników.

Niższy PIT od nowego roku

Zgodnie z informacją na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, obniżona stawka podatku PIT z 18 proc. do 17 proc. i podniesienie kosztów uzyskania przychodów będą miały zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r.

REKLAMA

- W stosunku do obecnie obowiązujących przepisów ustawy PIT projekt przewiduje obniżenie najniższej stawki podatku, o której mowa w skali podatkowej, z 18 proc. na 17 proc., przy jednoczesnym pozostawieniu stawki 32 proc. dla dochodów ponad 85 tys. 528 zł" - napisano.
- Obniżenie stawki dotyczyć będzie ogółu podatników, którzy uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej (w tym emerytów i rencistów, a także przedsiębiorców, którzy w odniesieniu do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie wybrali podatku liniowego czy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych) - dodano.

Dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników - zdaniem autorów zmian - ma obniżyć koszty pracy.

PolskieRadio.pl, TVPINFO, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze