X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ceny żywności w Polsce jednymi z niższych w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 15:40
Mimo, że narzekamy na wzrost cen żywności, to nadal ceny produktów spożywczych w Polsce są jednymi z najniższych w krajach Unii Europejskiej. Jak wynika z danych Eurostatu, ceny żywności i napojów bezalkoholowych w Polsce wynoszą 69 proc. średniej unijnej. Trzeba też pamiętać, że rośnie siła nabywcza Polaków, których wynagrodzenia rosną zdecydowanie szybciej od inflacji.
Jak wynika z danych Eurostatu, ceny żywności i napojów bezalkoholowych w Polsce wynoszą 69 proc. średniej unijnej.
Jak wynika z danych Eurostatu, ceny żywności i napojów bezalkoholowych w Polsce wynoszą 69 proc. średniej unijnej.Foto: shutterstock, sasirin pamai

Z danych urzędu Eurostatui wynika, że ceny żywności nad Wisłą są jednymi z najniższych w UE - ceny wyrobów mięsnych w Polsce stanowiły 63 proc. średniej w UE, pieczywa - 68 proc., mleka serów i jaj - 71 proc., alkoholi - 86 proc., a papierosów - 60 proc. Tańsze produkty są tylko w Rumunii.

Najwięcej za żywność płacą Duńczycy, Austriacy i mieszkańcy Luksemburga. W tych krajach płaci się też najwięcej za pieczywo. Za mięso najwięcej płacono w Austrii, Luksemburgu i Francji, a za sery, mleko i jaja na Cyprze, Grecji i Luksemburgu.

Alkohol najdroższy był w Szwecji, Finlandii i Irlandii, a papierosy w Wielkiej Brytanii, Francji i Irlandii.

Rośnie siła nabywcza Polaków

Aby te dane były pełne, trzeba jednocześnie wziąć pod uwagę siłę nabywczą naszych dochodów, czyli realną wartość pieniądza, określającą ilość dóbr i usług, które można nabyć za jednostkę pieniądza.

Siła nabywcza zmienia się pod wpływem zmiany cen w gospodarce. Jeżeli w gospodarce nie zmieniają się dochody ludności i występuje wzrost cen (inflacja), to siła nabywcza pieniądza zmniejsza się. Jeżeli występuje spadek cen (deflacja) – siła nabywcza ulega zwiększeniu.

Dochody Polaków rosną szybciej od wzrostu cen

W Polsce obecnie mamy sytuację wzrostu cen przy jednoczesnym wzroście wynagrodzeń, jednak te pierwsze rosną wolniej niż dochody.

Jak podaje GUS, w maju przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 7,7 procent rok do roku i wyniosło 5057 złotych i 82 grosze, zaś ceny wzrosły o 2,6 proc. To oznacza, że zarobki Polaków rosną szybciej od inflacji.

W tym przypadku pod pojęciem siły nabywczej trzeba rozumieć różnicę między rocznym wzrostem płac i średnimi podwyżkami cen w tym samym czasie.

To oczywiście nie oznacza, że wszyscy Polacy znajdują się w doskonałej sytuacji finansowej i mogą już tylko odcinać kupony. Statystyka zawsze uśrednia, a to nie oznacza, że dochody Polaków i ich siła nabywcza sa w Polsce doskonałe - tylko w około 24 z 380 polskich powiatów siła nabywcza była co najmniej o 20% wyższa od średniej krajowej. Z kolei w około 131 powiatach co najmniej o 20% niższa, wynika z badania GfK Purchasing Power Europe 2018. 

Średnia siła nabywcza w Polsce w 2018 roku wyniosła 7 228 euro na mieszkańca, czyli mniej więcej połowę średniej europejskiej. Dało to Polsce 29. lokatę w europejskim rankingu.

 Eurostat, GUS, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GUS: płace Polaków wciąż w górę: w grudniu średnia płaca brutto wyniosła 5274,95 zł

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 10:19
Pracownicy mają powody do zadowolenia - ich płace wciąż rosną. Jak informuje GUS, w grudniu 2018 r. przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło 5274,95 zł i było wyższe o 6,1 proc. niż rok wcześniej. Analitycy uważają, że trend wzrostowy sie otrzyma, tyle, że wzrost płac w 2019 r. nie będzie już tak dynamiczny
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS szacuje, że inflacja w kwietniu wyniosła 2,2 proc.

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 14:28
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2019 roku wzrosły o 2,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 1,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CBOS: rekordowa liczba Polaków zadowolonych z gospodarki rynkowej

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 17:40
Rekordowa liczba 56 proc. Polaków jest zadowolona z funkcjonowania gospodarki rynkowej w Polsce. To najlepszy wynik od 2000 r., odkąd CBOS zadaje to pytanie naszym rodakom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska w czołówce najszybciej rozwijających się krajów na świecie

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 18:05
Wzrost inwestycji prywatnych oraz poprawiające się dochody pracowników, rzutujące na wyższa konsumpcję – to najważniejsze przyczyny podniesienia przez Komisję Europejską prognozy wzrostu gospodarczego Polski na ten rok z 4,2 do 4,4 proc. PKB. To sprawia, że nasz kraj jest na drugim miejscu tempa wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej, oraz na czwartym na świecie.
rozwiń zwiń